A do të shtohen masat pas rritjes së infektimeve? Përgjigjet kryeministri Rama

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama gjatë një konference të mbajtur me gazetarët ditën e sotme foli mbi masat anti-Covid që pritet të merren në vijim. Rama nuk dha detaje nëse do të ketë ashpërsim apo lehtësim të masave duke e lënë ekskluzivitetin e vendimit tek Komiteti Teknik.

Kryeministri u ndal vetëm tek rregullimet që pritet të ndërmerren në kuadër të zhvillimit të fushatës politike pa rrezikuar shëndetin. Ai theksoi që pritet të merret një vendim i përbashkët pasi të kenë rënë dakord me forcat e tjera politike.

“Po presim një sugjerim nga ekspertët dhe pastaj do të bëjmë atë që duhet që të merremi vesh me partitëtë e tjera për të vendosur rregulla të përbashkëta në shërbim të shëndetit.

Do të përpiqemi që partitë politike të zhvillojnë një aktivitet zgjedhor normal brenda kuadrit jo normal ku po jetojmë.

Për masat shtohen apo pakësohen nuk vendos unë por vendos komuniteti teknik i ekspertëve“, tha Rama.

Të fundit

Merr flakë në ecje makina në Fier, alarmohet shoferi

Digjet gjatë mesnatës një automjet tip “Mitsubishi Carisma”. Ngjarja ka ndodhur në vendin e njohur si ish-UMB në Fier. Automjeti...

Kriminale përdorimi i vaksinës për vota, mandati 3 na RAMA-izon

Nga Leonard Karaj Është sa qesharake, sa e dhimbshme për një vend të varfër si Shqipëria, kur dëgjon 24/24, Kryeministrin tënd, në një fushatë aspak...

Shpërthim me tritol në një dyqan në Lushnje

Një shpërthim me tritol ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në Lushnje. Policia njofton se sot rreth orës 03:25, në lagjen "Skënder Libohova"...

Njihuni me parashikimin e motit për ditën e sotme

Vendi ynë gjatë ditës së sotme pritet të ndikohet nga kthjellime pas mesditës. Sipas MeteoAlb vranësira të shpeshta dhe kthjellime të pakta dominojnë kushtet e...

Lajme të tjera

Web TV