Fauci: Edhe nëse jeni të vaksinuar, ende duhet pasur kujdes në ambientet e mbyllura

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Eksperti i sëmundjeve infektive në SHBA, Dr. Anthony Fauci, ka thënë të hënën se amerikanët që kanë marrë vaksinën e tyre të dytë duhet të tregojnë kujdes dhe të përpiqen t’i rezistojnë dëshirës për të darkuar në ambiente të mbyllura ose për të shkuar në kinema.

Sipas mediave të huaja, Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, ishte në Shtëpinë e Bardhë duke dhënë një konferencë shtypi mbi shpërndarjen e vaksinave në SHBA dhe tha se ata që janë vaksinuar kanë rritur në mënyrë dramatike sigurinë e tyre personale.

“Unë ende nuk bëj darkë në ambiente të mbyllura dhe ende marr gjërat me vete”, citohet të ketë thënë Fauci, i cili është vaksinuar.

Sipas FoxNews, ai ka shtuar se ende nuk ka të dhëna se sa i transmetueshëm është virusi nga dikush që është vaksinuar.

Ndërkohë dy studime të Izraelit për efikasitetin e vaksinës së Pfizer sugjerojnë që vaksina zvogëlon shumë transmetimin e virusit.

Veç kësaj, Fauci tha në një intervistë të dielën se është “e mundur” që amerikanët mund të kenë nevojë të mbajnë maska për fytyrën edhe gjatë vitit 2022, edhe pse vendi mund t’i afrohet një “shkalle normaliteti” të caktuar.

Të fundit

Fauci: Edhe nëse jeni të vaksinuar, ende duhet pasur kujdes në ambientet e mbyllura

Eksperti i sëmundjeve infektive në SHBA, Dr. Anthony Fauci, ka thënë të hënën se amerikanët që kanë marrë vaksinën...

Programi Kombëtar i Praktikave të Punës/ Kushi: Mundësi mjaft e mirë për kualifikimin profesional e të rinjve

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Znj. Evis Kushi ka prezantuar nëpërmjet një videoje me Kristi Isakun, e cila jep kontribut pranë Drejtorisë së...

“Të vaksinohen pleqtë”, qytetarët kërkesë Ramës, kryeministri: Po luftoj si qen pa pushim

Qytetarët i kërkojnë kryeministrit Rama që të nisë procesi i vaksinimit te të moshuarit. Në Facebook, ata i kanë bërë Ramës kërkesat e tyre,...

Kryemadhi: Kur të vijmë ne në pushtet, shqiptarët do hanë më mirë e më lirë

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka publikuar sot pikat kryesore të programit të LSI sa i përket sektorit të bujqësisë. Përmes një postimi në Facebook,...

Policia nuk e ndihmoi në kohë/ Studentja torturohet për vdekje nga ish-i dashuri

Një studente është torturuar dhe mbytur për vdekje nga ish-i dashuri pasi policia raportohet se kishte injoruar disa telefonata në shërbimet e emergjencës. 23 vjeçarja...

Lajme të tjera

Web TV