Nëse iu këput lodhja direkt pasi hani bukë, ja çfarë jeni duke bërë gabim

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

I ka ndodhur të gjithëve që pasi kanë ngrënë drekë në punë, janë këputur dhe dembelosur, duke e bërë të pamundur të rikthejë energjinë për të nisur aty ku e ke lënë.

Asgjë për tu shqetësuar në fakt, kjo është diçka normale, por, ju po bëni disa gabime.

Nëse hani racion me ushqim i cili përmban shumë triptofan, trupi juaj mund të prodhojë më shumë serotoninë, aminoacidi që ndihmon në rregullimin e gjumit, duke iu çuar tek lodhja.

Pra, kujdes me ushqimin që konsumoni.

Nuk keni fjetur mjaftueshëm dhe pas konsumimit të drekës, trupi yt dëshpërimisht kërkon të flejë.

Duke i dhënë vëmendje vetëm punës dhe gjumit, trupi jot do protestojë për ushtrime në një formë apo tjetër. Nëse ju nuk i kushtoni rëndësi ushtrimeve, pafuqia do jetë shumë pranë teje, duke të të sjellë kësisoj problemesh.

Të fundit

Nëse iu këput lodhja direkt pasi hani bukë, ja çfarë jeni duke bërë gabim

I ka ndodhur të gjithëve që pasi kanë ngrënë drekë në punë, janë këputur dhe dembelosur, duke e bërë...

Këshillat e zakonshme të pastrimit që mund të rezultojnë katastrofike, ja cilat janë

Mund të keni lexuar dhe dëgjuar mbi këshilla të ndryshme që ju vijnë në ndihmë në përditshmëri. Por ndodh që disa këshilla, të cilat...

Testimi për Covid-19 nëpërmjet telefonit, studiuesit gjejnë mënyrën për ta realizuar

FRANCË– Shpresat për kthimin e jetës në normalitet janë varur tek vaksina kundër COVID-19 por edhe tek testimi dhe identifikimi i rasteve të reja....

Tjetër teori për Bill Gates/ Dyshohet se bora në Teksas është krijuar prej tij dhe e rreme

Një tjetër teori konspirative ka protagonist miliarderin amerikan Bill Gates. Këtë herë themeluesi i Microsoft, sipas teorisë së re është përgjegjës për situatën dramatike nga...

Kombëtarja e femrave vazhdon “zborin” në Ulqin, 23 futbolliste kuqezi, nën urdhërat e Grimës

23 futbolliste kuqezi, një javë grumbullim nën urdhërat e trajnerit Grima. Që prej ditës së diel, Kombëtarja shqiptare e femrave vijon të jetë e...

Lajme të tjera

Web TV