“Pandemia nuk ekziston”/ Fshati që është shumë afër nesh dhe nuk është prekur nga Covid-19 

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ka një vend që nuk e njeh pandeminë. Është një vend i vogël që ka qenë gjithmonë pa Covid, pavarësisht nga fakti që e gjithë bota është e infektuar. Dhe më e bukura është që nuk është shumë larg nesh.

Mediat italiane raportojnë se bëhet fjalë për Bolognola-n, një qytet i vogël në rajonin e Marche që nuk është prekur kurrë nga koronavirusi.

Është një fshat i vogël në malet Sibillini, i njohur për majat e tij dhe për pistat e skive, në provincën Macerata. Ka pak më shumë se 150 banorë, por tërheq shumë turistë, veçanërisht dashamirësit e borës dhe malit.

Ajo që shënoi një rekord të tillë është një mister, por mbetet fakti që, deri më sot, kurrë nuk ka regjistruar kurrë një sëmundje ngjitëse.

Për kryebashkiakun, Cristiana Gentili, kishte një bashkëpunim të shkëlqyeshëm midis të gjithëve: administratë, restorante, ambiente akomodimi, qytetarë. Të gjithë kanë bërë pjesën e tyre, duke respektuar rregullat, por, ai e pranon që ishte dhe fat.

Të fundit

“Pandemia nuk ekziston”/ Fshati që është shumë afër nesh dhe nuk është prekur nga Covid-19 

Ka një vend që nuk e njeh pandeminë. Është një vend i vogël që ka qenë gjithmonë pa Covid,...

UEFA hap hetim për Crvena Zvezdën, fyera e Ibrahimoviçit mund t’i kushtojë serbëve

Episodi i fyerjes së Zlatan Ibrahimoviçit mund t’i kushtojë klubit serb. UEFA ka nisur hetimet në lidhje me incidentin në Beograd në ndeshjen mes...

“Kam njohur dikë në Tik Tok dhe s’kthehem më”/ 33-vjeçarja nga Tirana arratiset me fëmijën e vogël dhe braktis tre të tjerët 

Një 33-vjeçare, nënë e katër fëmijëve është shpallur në kërkim nga policia e Tiranës jo vetëm sepse ka braktisur të miturit, duke i lënë...

Evropianët e Nën-19-vjeçarëve bien viktimë e “Covid-19”, UEFA i anulon si për femra, ashtu edhe për femra

UEFA anulon turnetë si femra, ashtu edhe për meshkuj, që duhet të zhvilloheshin në korrik. Epidemia e virusit korona vazhdon ta pështjellojë kalendarin e...

Trajneri i Kombëtares së Nën-19-vjeçarëve, Cungu: I japim mundësinë çdo lojtari të vlefshëm

Trajneri i Kombëtares së Nën-19-vjeçarëve, Armando Cungu, pati mundësinë të testonte të gjithë lojtarët e grumbulluar në test, që u zhvillua në Kompleksin “Internacional”...

Lajme të tjera

Web TV