“Tani jemi në valën e tretë”/ Merkel: Duhet shumë kujdes

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gjermania është në valën e tretë të pandemisë së koronavirusit, u tha kacelarja gjermane, Angela Merkel, ligjvënësve të partisë së saj konservatore, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

“Tani jemi në valën e tretë”, tha Merkel, për të shtuar se çdo lehtësim i masave të izolimit, të ndërmarra në fund të vitit të kaluar, do të duhej të bëhej me kujdes dhe gradualisht.

Mbyllja e të gjitha bizneseve jothelbësore dhe kontrollet kufitare me Austrinë dhe Republikën Çeke – ku ka pasur shpërthime të rasteve me një variant më infektues të koronavirusit – thuhet se e kanë ndihmuar Gjermaninë që të zvogëlojë normën e infeksioneve ditore.

Por, fushata e ngadalshme e vaksinimit dhe rreziku i shpërthimeve të varianteve të reja mund ta bëjnë më të vështirë lehtësimin e masave kufizuese.

“Ne nuk mund të përballojmë ulje dhe ngritje”, tha Merkel, duke sugjeruar se ajo do të donte që kthimi në jetën normale të bëhet me kujdes, për të shmangur rivendosjen e masave të bllokimit.

Ajo shtoi se rritja e kapaciteteve të testimit mund ta bëjë kthimin në normalitet më të qëndrueshëm.

Që nga fillimi i pandemisë në pranverën e vitit të kaluar, Gjermania ka regjistuar mbi 2.3 milionë të infektuar me koronavirus dhe mbi 68,000 viktima.

Të fundit

“Tani jemi në valën e tretë”/ Merkel: Duhet shumë kujdes

Gjermania është në valën e tretë të pandemisë së koronavirusit, u tha kacelarja gjermane, Angela Merkel, ligjvënësve të partisë...

“Ishte i ri dhe kishte shumë para”, Albërie Hadërgjonaj rrëfen tradhëtinë e ish-bashkëshortit: Tundohej nga vajzat e bukura…

Këngëtarja shqiptare Albërie Hadërgjonaj është shumë komentuar në botën e showbizit, si për projektet muzikore dhe për jetën private. Teksa ishte e ftuar në emisionin...

Tayna “djeg” rrjetin me xhinset e zbërthyera (Foto)

Me pantallona të zbërthyera, Tayna godet në pozën e fundit. Reperja e dashur për publikun, Tayna, ka ardhur mjaft provokuese me pozën e fundit të...

Drejt zbardhjes vrasja e shqiptarit në Islandë

Vijojnë hetimet për vrasjen e shqiptarit Armando Beqiri në Islandë. Mediat vendase raportojnë se policia dhe hetuesit kanë sekuestruar disa pamje të momentin të ekzekutimit të...

Nuk do e besoni moshën që ka, gjyshja më seksi në botë rrëfen sekretin e saj

Kjo grua është titulluar gjyshja më seksi në botë, për shkak të bukurisë së saj dhe pamjes rinore që ka. Gina Stewart, 50 vjeçe, u...

Lajme të tjera

Web TV