Tjetër teori për Bill Gates/ Dyshohet se bora në Teksas është krijuar prej tij dhe e rreme

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një tjetër teori konspirative ka protagonist miliarderin amerikan Bill Gates.

Këtë herë themeluesi i Microsoft, sipas teorisë së re është përgjegjës për situatën dramatike nga moti i keq në Teksas, ku reshjet e borës goditën vendin disa ditë më parë dhe u morën jetën 70 njerëzve.

Sipas The Sun, përdoruesit e TikTok ngarkuan një video në mediat sociale dhe shoqëronin atë me hashtagun #govermentsnoë dhe pretenduan se bora ishte e rreme.

Në një video një vajzë është në vaskë dhe mban një top dëbore dhe një çakmak në dorë, ndërsa thotë: “Kjo i shkon qeverisë sonë dhe Bill Gates. Faleminderit Bill Gates që u përpoqët të na mashtroni duke thënë se kjo është bora e vërtetë. Do të shihni që nuk shkrihet dhe do të digjet. Bora nuk digjet, por shkrihet”.

Në një video tjetër, një vajzë mbledh borën nga toka dhe pasi e bën atë top, e vendos mbi një qiri dhe vëren se nuk shkrihet. Sipas saj, diçka tjetër fshihet pas borës që nuk shkrihet. Ajo madje shkon një hap më tej duke pretenduar se nëse e vendos atë në një furrë me mikrovalë atëherë ajo do të marrë flakë pasi një metal është përzier brenda.

Megjithëse komuniteti shkencor nuk ka dyshime, përdoruesit e TikTok vazhdojnë të përhapin lajme të rreme me teoritë e tyre të komplotit. Ata pretendojnë se ish-bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates, i cili ka studiuar ndryshimet klimatike për vite me radhë fshihej pas kësaj që e quajnë dëborë “false”.

Të fundit

Tjetër teori për Bill Gates/ Dyshohet se bora në Teksas është krijuar prej tij dhe e rreme

Një tjetër teori konspirative ka protagonist miliarderin amerikan Bill Gates. Këtë herë themeluesi i Microsoft, sipas teorisë së re është...

Kombëtarja e femrave vazhdon “zborin” në Ulqin, 23 futbolliste kuqezi, nën urdhërat e Grimës

23 futbolliste kuqezi, një javë grumbullim nën urdhërat e trajnerit Grima. Që prej ditës së diel, Kombëtarja shqiptare e femrave vijon të jetë e...

Aktorja e njohur bëhet nënë për herë të parë

Mandy Moore dhe burri i saj, Taylor Goldsmith kanë mirëpritur fëmijën e tyre të parë. Lajmin se është bërë nënë e një djali e...

Plagoset me armë zjarri një person në Durrës, dërgohet me urgjencë në spital

Një person është qëlluar me armë zjarri mbrëmjen e sotme në qytetin e Durrësit. Mësohet se ngjarja ka ndodhur në lagjen nr. 12 të qytetit,...

Ja videoja që tregon se si e folura mund të përhapë koronavirusin

Personat e infektuar mund ta përhapin virusin tek të tjerët vetëm duke biseduar, sipas një studimi të ri. Videoja tregon se si grimcat që...

Lajme të tjera

Web TV