14 orë në mes të detit, ja si arriti të shpëtojë inxhinieri

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Vidam Perevertilov kaloi 14 orë në ujë, pasi ra nga anija e mallrave në Oqeanin Paqësor.

52 vjeçari është kryeinxhinieri lituanez i Mbështetësit të Argjendtë, i cili po bënte një furnizim midis portit Tauranga të Zelandës së Re dhe territorit të izoluar britanik të Pitcairn.

Ai nuk u ndje mirë dhe doli në kuvertën e anijes për t’u qetësuar. Pasi u përpoq të qëndronte në det derisa të lindte dielli, Perevertilov vuri re një njollë të zezë dhe vendosi të notonte drejt saj.

Ekuipazhit të anijes iu deshën rreth 6 orë për të vërejtur se inxhinieri i tyre mungonte dhe në këtë moment kapiteni ktheu anijen.

Avionët e marinës franceze u bashkuan në kërkim nga Tahiti dhe kur Perevertilov pa anijen e tij në horizont bërtiti :“Mrekulli”.

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV