Komiteti Teknik i Ekspertëve: Mosha më e vogël e të infektuarve është 15-vjeç

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Komiteti Teknik i Ekspertëve gjatë konferencës për mediat këtë të enjte bëri me dije se në Shqipëri shihet një tendencë në rritje e rasteve të reja në moshat 24-35 dhe 44-55, ndërsa mosha më e re e të infektuarve është 15-vjeç.

“Moshat 24-35 44-55 kanë një shtim të rasteve. Sot nga mosha 15 deri në 74 kanë një shtim të ndjeshëm me Covid-19. Duam të theksojmë se shtimi i këtyre rasteve ka ardhur si pasojë e mosrespektimit të masave.”, u shpreh Fico.

Ndërkohë kujtojmë se gjatë konferencës së sotme u vendos që në Shqipëri të qëndrojnë të njëjtat masa kufizuese që janë vendosur më 11 shkurt.

Masat që do të qëndrojnë në fuqi në Shqipëri janë:

Kufizim të lëvizjes nga ora 20:00-6:00

– Qytetarët që do u nevojitet që të dalin pas orës 20:00, do duhet të pajisjen me autorizim në e-Albania

Kufizim të bareve restoranteve fast- food nga ora 20:00-6:00 (përveç shërbimit delivery)

Administrata do të punojë online

-Përjashtim bëjnë rastet kur janë emergjenca shëndetësore apo për institucionet e shëndetësisë dhe punonjësit e shërbimeve kritike

/Fjala.al

Të fundit

Interi është fitues i derbit të Milanos, goli i Lautaro Martinez vulos sfidën

Stadiumi “San Siro” në “flakë” pak pasi kishte kaluar gjysmë ore lojë në derbin Inter – Milan. Zikaltrit fituan...

Diskutimi mes Geasy dhe Luana Vjollcës: Do hap shampanjë kur të martohesh ti

“Zemër Luana” me autorësi dhe moderim të Luana Vjollcës në Tv Klan ka qenë një mbrëmje e tej mbushur me surpriza! Të ftuarit e kësaj...

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë me rritjen e monitorimit të...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Lajme të tjera

Web TV