A do të izolohet vendi pas shtimit të rasteve? Skënder Brataj zbulon përse nuk u mblodh Komiteti sot

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Skënder Brataj, Kreu i Urgjencës Kombëtare i ftuar në Shqip Show nga Rudina Xhunga, tha se Komiteti Teknik i Ekspertëve merr vendimet për të shtuar masat në varësi të shifrave të pandemisë që përditësohen çdo ditë.

E pyetur nga gazetarja Xhunga pse nuk pati një mbledhje të Komitetit sot siç pritej, Brataj tha se për sot nuk ishte përcaktuar asnjë mbledhje. Ai tha se aktualisht jemi në një situatë të qëndrueshme duke iu referuar numrit R, që është transmetueshmëria.

“Për çfarë të mbyllemi? Shifrat janë alarmante po janë të dy tre javëve më parë. Është një moment që secili duhet të marrë përgjegjësitë e veta. Shtrimet në spital janë indikatorët që na tregojnë se ku jemi. Numri i vizitave ka rënë. Në këtë moment thirrjet janë 1985. Ka pasur 453 vizita nga të cilat 194 vetëm për covidin, ndërsa më parë vizitat shkonin deri në 500. Nga 194 vizita 63 janë shtruar në spital. Ka një indikator të rëndësishëm tani është numri R, transmetimi që në dhjetor ishte 1.14, 1.13 javët e fundit dhe sot është 0.96.”, u shpreh Brataj.

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...

Lajme të tjera

Web TV