Bilanci i 24 orëve të fundit/ Kosova regjistron 8 viktima dhe 488 raste me koronavirus

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar të martën 488 raste me koronavirus, pas testimit të 2.886 mostrave në institucionet publike dhe ato private.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), më 2 mars janë regjistruar tetë viktima.

”Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 4 raste (81, 77, 65, 78 vjeç), Klinë 1 rast (64 vjeç), Pejë 1 rast (37 vjeç), Prizren 1 rast (77 vjeç), Suharekë 1 rast (87 vjeç)”, është thënë në njoftim.

Në po këtë ditë, sëmundjen COVID-19, që e shkakton koronavirusi e kanë tejkaluar 270 persona, derisa 8.236 raste vazhdojnë të jenë aktive.

 

 

Prej 13 marsit, kur janë regjistruar rastet e para me koronavirus në Kosovë, autoritetet e këtij vendi kanë regjistruar 70.185 persona të infektuar me këtë virus. Prej tyre 1.616 kanë vdekur.

Të fundit

Vranësira të lehta dhe reshje shiu, parashikimi i motit për sot

Deri në mesditën e ditës së sotme, vendi do të mbetet nën dominimin e alternimeve të kthjellimeve dhe vranësirave...

Tensionet midis Perëndimit dhe Kinës cenojnë rrjedhën e zhvillimeve globale 

Nga Almario Uka   Pandemia Covid-19 nuk është i vetmi fenomen që ka trazuar ujërat, në botë, në kohët e fundit. Pafuqia e vendeve të zhvilluara...

Plator Nesturi: Dy imazhe që nuk konvenojnë të Lulzim Bashës

Në këto ditë të fushatës, ndërsa kreu i PD-së ka shpeshtuar daljet e tij në terren dhe takimet qytetarët, vërehet se fjalori i tij...

Imer Mushkolaj: Një vendim i zorit

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka marrë vendim që ta mbështesë zgjedhjen e Vjosa Osmanit në postin e presidentes së vendit. Lidershipi i ri...

Covid-19/ Policët dhe gazetarët nisin vaksinimin me Sinovac

Nga Fernada Cenko   Gazetarët e terrenit dhe efektivët e policisë do të jenë dy kategoritë që do të marrin vaksinën sot e në vazhdim. Këtë...

Lajme të tjera

Web TV