Foshnja lind me Covid-19, e infektuar dhe në organet jetësore

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një foshnjë, e lindur në spitalin universitar të Skones (Skåne), u testua pozitive me covid-19.

Foshnja ishte infektuar tashmë në barkun e nënës.

Sipas një studimi të ri, ka qenë e mundur të përjashtohet që foshnja të jetë infektuar jashtë barkut të nënës.

Foshnja u lind me prerje cezariane urgjence, pasi nëna mbërriti në spital me simptoma të ngjashme me kovidin dhe foshnja në mitër tregoi shenja të hipoksisë dhe tingujve të zemrës në rënie.

Më pas, foshnja kishte nevojë për ndihmë në frymëmarrje duke shpejtuar procesin e lindjes së saj.

“Ne ishim në gjendje të vërtetonim që placenta ishte e infektuar nga ana e foshnjës dhe e nënës”, thotë mjekja Mehreen Zaigham, në një njoftim për shtyp nga Spitali Universitar Skåne.

“Bëri mirë fëmija bëri mirë, por fillimisht mori ndihmën e frymëmarrjes dhe ndërhyrjet e kujdesit që zakonisht u bëhen fëmijëve që lindin para kohe”, deklaroi ajo.

Personeli që ishte kujdesur për fëmijën nuk mbarti infeksionin.

Të njëjtat lloje të virusit u gjetën te nëna, foshnja dhe në placenta, gjë që forcon më tej përfundimin se foshnja ishte e infektuar në stomak.

“Fëmija mori vetëm një infeksion të lehtë dhe kishte formuar antitrupat e vet, që i gjen të mjaftueshme”, deklaroi Philip Tannenberg, një mjek në pediatri.

Por në të njëjtën kohë, ai e sheh shqetësuese faktin që shëndeti i foshnjës u prek kaq pak para lindjes.

“Mund të jetë që ne duhet të rimendojmë monitorimin e grave shtatzëna që kanë covid-19 dhe t’i konsiderojmë ato një grup më të qartë të rrezikut sesa ne sot”, tha Mehreen Zaigham në njoftimin për shtyp, transmeton RTKLive.

Studimi është botuar në revistën shkencore British Journal of Obstetrics & Gynecology.

Të fundit

Të gjitha gratë e Princit Philip, 63 herë shkoi drejt divorcit me Mbretëreshën

Mbretëresha Elizabeth II ka shkuar në prag të divorcit nga burri i saj Philip, Duka i Edinburgut, plot 63...

Ish-partnerja e Meriton Mjekiqit i çjerr maskën moderatorit: Nuk e ka takuar kurrë djalin tonë live, më kërcënon të mbyll gojën!

Moderatori i emisionit më të ndjekur të momentit në Kosovë, “Gjoni Black”, Meriton Mjekiqi, ditë më parë ishte i ftuar në emisionin “NIN”, ku...

Ana Lleshi e thotë troç: U futa në Për’puthen për një tjetër qëllim dhe do ta përdor!

Ana Lleshi është konkurrentja e parë e përjashtuar nga emisioni “Për’puthen”, e cila u kthye shumë shpejt në personazhin më të njohur e të...

Covid-19/ 238 raste të reja, ja sa viktima u shënuan në 24 orë

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2684 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 238 qytetarë. Rastet pozitive...

Ngjarje makabre/ Tre fëmijë të mitur gjenden të vdekur brenda në shtëpi, nëna e tyre arrestohet si autore e dyshuar

Tre fëmijë të moshës 5 vjeçare janë gjetur të therur dje në një apartament në Los Anxhelos. Policia lokale njoftoi se nëna e fëmijëve...

Lajme të tjera

Web TV