E trishtë/ Covid i merr jetën aktivistit të njohur të shoqërisë civile

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një nga aktivistët më të njohur të shoqërisë civile, Genci Pasko u nda mbrëmë vonë nga jeta, si pasojë e Covid-19.

Ai ishte i sëmurë prej disa ditësh, por fatkeqësisht gjendja e tij shëndetësore u përkeqësua.

Genci ka dhënë një kontribut të vyer prej më shumë se  20 vite, nga fillesat e gjatë zhvillimeve të këtij sektori, ku shume procese të rëndësishme mbajnë emrin e tij.

Diplomuar për Ekonomi, në Universitetin e Tiranës, disa studime pasuniversitare dhe PhD ne Turizëm, Pasko ka mbuluar detyra të rëndësishme, ku ndër to edhe Zv/ Ministër i Turizmit.

Genci ishte njeriu ku natyra kish ndërthurur me mjeshtëri e në detaje seriozitetin e përkushtimin në punë, me shpirtin e lirë e shumë social ku mbizotëronin hobet e tij të panumërta si muzika, kitara, sporti, tenisi dhe udhëtimet.

Nga kjo ikje e pashpirt dhe e pabesë, ka humbur shumë familja e tij e mrekullueshme që ai e deshi fort dhe iu përkushtua, por po aq shume edhe miqtë, shokët, kolegët, e të afërmit.

Genci jetoi pak dhe intensivisht duke hedhur me shpejtësi çdo hap drejt arritjeve.

 

Të fundit

Himara nis sezonin turistik/ Fluks turistësh nga Anglia, Gjermania e Zelanda e Re

Himara tashmë e ka nisur sezonin turistik duke sfiduar edhe motin e paqëndrueshëm. Numri i turistëve është në rritje ndërsa...

Gjendet e pajetë në banesë adoleshentja, ‘ngrihet në këmbë’ grupi hetimor

Një 17-vjeçare dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Adoleshentja raportohet se është gjetur e pajetë nga familjarët e saj. Ngjarja e...

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Pse duhani kushton më lirë në Shqipëri?

Duhanpirja në Shqipëri vijon të mbetet në nivele të larta ku pothuajse gjysma e meshkujve konsumojnë duhan. Niveli i konsumit tejkalon ndjeshëm  vendet e...

Lajme të tjera

Web TV