test

Fëmijë po kapërcejnë zjarrin, ja çfarë po ndodh këtë mbrëmje në Berat

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Përgatitjet për festimet për Ditën e Verës në të gjithë qytetin dhe fshatra të Beratit fillojnë një ditë më përpara. Djem të rinj marrin dru dhe goma makinash dhe ndezin zjarr. Kjo praktikë simbolizon ardhjen e pranverës.

Po ashtu, traditë është edhe kapërcimi i zjarrit që ndizet natën e 13 marsit, edhe pse është një veprim i rrezikshëm që mund të përfundojë me pasoja. Natën para festës, gratë grumbullojnë mjetet e tyre të punës, si gjilpërën, fijet e perit, gërshërët dhe shtizat dhe i fshehin në vende që i dinë vetëm ato.

Të fundit

Pse Berisha caktoi protestën kombëtare më 12 korrik?

Nga Ylli Pata Përse Sali Berisha zgjodhi ditën e samitit të NATO-s si datë për protestën e tij kombëtare? Kryesia e...

Kredi me zero interes për punonjësit e administratës, ja si do të ndahen, kriteret

Zbardhet sistemi i pikëzimit me kriteret mbi bazën e të cilave do të vlerësohen punonjësit e administratës që aplikojnë për të përfituar kredi me...

Djali i Belerit kandidat i PD për Himarën? Dhuli zbulon çfarë pritet të ndodhë

Apeli i GJKKO la në fuqi dënimin për Fredi Belerin me 2 vite burg për korrupsion zgjedhor. Ish-zëdhënësi i fushatës së Belerit, Skerdjan Dhuli...

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re këngëtari i njohur

Shifty Shellshock, emri i vërtetë i të cilit ishte Seth Binzer, i grupit Crazy Town, të cilët u bënë të njohur për këngën e...

“Grekët, të zënë në çarkun e tyre”/ Çupi: ‘Beleri’, problem i Greqisë

Gjykata e Apelit të Posaçëm la të pandryshuar dënimin për Fredi Belerin. Kryetari i zgjedhur i Himarës do të qëndrojë në qeli deri në...

Lajme të tjera

Web TV