Transformim total/ Nusja britanike e ISIS heq rrobat islamike e vesh ato perëndimore (Foto)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nusja ‘xhihadiste’ angleze Shamima Begum e cila ka qenë prej kohësh në faqet e para të gazetave teksa kërkon rikthimin në Britani pas humbjes se qytetarisë, ka hequr së fundmi rrobat tradicionale islamike duke u veshur në stil impresionues perëndimor.

Në fotot e fundit 21-vjeçarja shihet që ecën me stil përmes kampit sirian të refugjatëve, me një bluzë të ngushtë e syze dielli, ndoshta për të bindur botën se i ka ndërprerë lidhjet me të kaluarën e saj “terroriste”.

Zhvillimi është në kontrast të thellë me shaminë e zezë të kohës dhe veshjet konservatore në të cilat është intervistuar disa herë në 2019 në kampin e refugjatëve.

Ajo nuk e ka fshehur më parë simpatinë për ISIS teksa ka pranuar se ka qepur jelekët e eksplozivëve të militantëve, komentet prej të cilave Britania i ka hequr qytetarinë.

Begum ishte 15 vjeçe kur u largua nga Britania për t’u bashkuar me ISIS në Siri.

Ajo dhe dy shoqet e saj adoleshente — Kadiza Sultana e Amira Abase — të cilat tashmë supozohen të vdekura, u nisën nga lindja e Londrës duke udhëtuar për në Turqi e më pas në Siri.

Begum u martua me një holandez me origjinë arabe, luftëtar të ISIS me të cilin lindi dy fëmijë.

Të fundit

Olaf Scholz takohet me Xi Jinping, dy liderët bëjnë thirrje për bashkëpunim

Në fillim të takimit me kancelarin Scholz, presidenti kinez Xi Jinping bëri thirrje për bashkëpunim të ngushtë mes dy...

Dumani hedh poshtë deklaratat e Ilir Metës: S’e kam njohur kurrë McGonigal!

Kreu i SPAK reagon lidhur me akuzat e forta nga ish presidenti Ilir Meta dje në një studio televizive. Unë nuk e kam takuar kurrë McGonigal. Gjithçka...

“Bypass-i” i Radhimës, gati në qershor/ Lehtëson ndjeshëm trafikun në sezonin turistik

Në prag të sezonit turistik ByPass i Radhimës do të hapet për qarkullimin e mjeteve. Ky investim është pjesë e rrugës Vlorë-Orikum, dhe ka një...

“Romeo nuk shkon në finale”/ Gazetari e thotë troç: Heidi është lojtare më e fortë

Ronaldo Sharka, ish-banor i ‘Big Brother VIP Albania’ ka bërë një analizë të lojës së deritanishme. Teksa ishte i ftuar mëngjesin e sotëm në...

Kujdes! Nesër reshje intensive në të gjithë vendin! Mund të ketë vërshime të lumenjve

Parashikimi nga ekspertët e Instituti i Gjeoshkencave tregon se gjatë ditës së nesërme, datë 17.04.2024 parashikohen reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët...

Lajme të tjera

Web TV