Gazetarja zbulon kush e donte të vdekur Mond Çekiçin, grupi që po rivalizon bandën e Durrësit për ‘territore’

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ndërsa ditët kalojnë dhe nuk ka asnjë të dyshuar mbi vrasjen e Edmond Koçit, i njohur ndryshe si Mond Çekiçi, gazetarja Klodiana Lala, ka zbuluar se kush është grupi rival me Bandën e Durrësit, që vepron në periferitë e qytetit bregdetar.

Sipas Lalës ky grup që është krijuar në rrethinat e Durrësit, ka lidhje më kompakte mes anëtarëve, për shkak të lidhjeve të gjakut, dhe dyshohet se ka dorë në vjedhjen e serverit të Prokurorisë dhe postës së Durrësit.

“Banda rivale e bandës së Durrësit është një bandë që përmes korrupsionit shtetëror ka arritur të përvetësojë tokë në Hamallaj dhe te Gjiri i Lalzit. Është grup nga rrethinat e Durrësit. Kjo ngajrje mund t’i shkojë SPAK-ut për hetim. Pra është banda e Durrësit klasike, pra ajo që drejtohej nga Lul Berisha dhe më pas drejtohej nga Dokle, dhe presupozohet se Çekiçi i kishte zëvendësuar.

Grupi kundër është më pak i njohur në media, por është më kompakt pasi kanë lidhje familjare dhe fisnore, janë djem xhajesh, djem tezesh, dhe dyshohet se kanë lidhje me vjedhjen e serverit të Prokurorisë së Durrësit dhe postës së Durrësit pasi aty ka pasur të dhëna për tjetërsimin e pronave.

Të dy grupet rivale kanë lidhje të fuqishme në politikë, dhe kjo nuk është klishe. Çekiçi është mbështetur nga politika dhe ka qëndruar në hije. Nëse nuk shkëputen lidhjet e tyre me politikën nuk mund t’i godasë policia sado të kenë vullnet të mirë”, u shpreh Lala.


Të fundit

“Po nuk e vrava atë do merrem me të ëmën”/ Detaje të reja nga vrasja e shqiptarit në Athinë

Pak më parë janë publikuar disa detaje të reja në lidhje me vrasjen e shqiptarit në Sepolia të Athinës....

Shpërndanin kokainë/ Arrestohen dy persona në Elbasan, sekuestrohet një sasi parash

Dy persona kanë rënë në prangat e policisë së Elbasanit, pasi akuzohen për trafikim të lëndëve narkotike. Në pranga kanë rënë shtetasit S. B., 31...

E rëndë në Tiranë, vajza 9-vjeçare bie nga ballkoni i pallatit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Tiranë, në bulevardin e “Migjenit”. Bëhet me dije se vetëm pak minuta më parë një...

Pa maska në rrugë deri tek shtyrja e orës policore/ Ja masat e reja anti-Covid që hyjnë sot në fuqi

Në mbledhjen e fundit të Komitetit Teknik të Ekspertëve, të cilët vlerësojnë ecurinë e COVID-19 në vend, u vendosën masa të reja lehtësuese. Duke nisur...

I dënuar me 24 vite burg për trafik droge, arrestohet në Tiranë 45-vjeçari me dy emra (Video)

Një 45-vjeçar i dënuar me 24 vite burg për trafik droge është arrestuar në Alias të Tiranë. Rajmond Hoxhaj alias Eduart Dhamo do të ekstradohet...

Lajme të tjera

Web TV