Ndërtimi i hidrocentralit të Skavicës/ Balluku: Kemi kryer të gjitha hapat paraprake, qeveritë e mëparshme nuk arritën që…

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku, gjatë seancës së sotme plenare foli në lidhje me projektligjin për negocimin dhe ekzekutimin e kontratës me shoqërinë “Bechtel international, inc.”, për projektimin dhe ndërtimin e hidrocentralit të Skavicës”.

Balluku tha se kontrata me kompaninë amerikane është ndarë me dy pjesë, ku në pjesën e parë do të edhe një studim i mirëfillte mjedisor. Në kontratën e dytë, ministrja nënvizoi se do të përfshijë projektimin dhe ndërtimin e Skavicës.

“Një ëndërr e madhe e cila nuk ka gjetur mundësi që të realizohet deri më sot ndërtimi i Centralit të Skavicës. Është një instrumet rregullator i kaskadës së Drinit. Duhet thënë që qeveritë e mëparshme nuk arritën që ta plotësonin këtë vepër. Ne tashmë kemi kryer të gjitha hapat paraprake me kompaninë amerikane. Kontrata është ndarë në dy pjesë.

Kontratat e parë do të jetë midis KESH dhe Bechtel Interenational. Duhet pasur parasysh që kjo kontratë do të ketë kapituj që do të lidhen me studimin ambiental të zonës. Do të bëhet në studim i mirëfilltë mjedisor. Kontrata e parë do të fokusohet në përgatitjet e projektit teknik. 4-6 javë pas hyrjes në fuqi të këtij ligji dhe brenda 30 ditëve do të negociojnë kushtet e kontratës së parë. Kontrata e fazës së dytë do të firmosë brenda tre ditësh pune nga data e finalizimit të saj, që do të përfshijë projektimin dhe ndërtimin e Skavicës. Ftoj deputetët që ta votojnë këtë projektligj. Përveç prodhimit të energjisë do të rriten kapacitete prodhuese për tre hidrocentralet ekzistuese dhe do të japë një zgjidhje për përmbytjet në zonën e nën Shkodrës.

Investimi nuk është një investim që behet nga Bechtel por nga qeveria shqiptare. Faza e parë e studimit do të mbulohet me fonde të KESH. Është një investim me shumën 550 milionë dollarëve. Për sa i përket fazës së dytë do të dalin edhe kapacitete prodhuese në këtë HEC dhe kapacitete që do të shtohen në tre hidrocentralet e tjera. Do ishte mirë që mos të shprehemi para studimit. Nëse ne do të jepnim. Do zgjedhoja ca më tepër shqetësimin që kanë shtruar deputetët e Dibrës të grupit parlamentar të PS-së. Do të ketë një kapitull të tërë për sa i përket përgjegjësisë sociale të qeverisë. Kemi një numër të pronave të cilat preken, por unë do të thoja që pa përfunduar studimi i parë, i cili do të nxjerrë zonat të cilat duhet të shpronësohen, por që do t’i gjendet zgjedhja.”– tha Balluku.


Të fundit

E rëndë/ Çifti konfliktohet në banesë, bie nga lartësia, burri ndërron jetë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në rrugën “Pjetër Budi” në Tiranë. Burrë e grua pasi...

“Fluturonin” me shpejtësi deri 161 km/h/ Policia arreston 7 shoferë, gjobiten 1046 (Video)

Shpejtësia tej normave të lejuara vijon të mbetet një problem i madh. Në 24 orët e fundit janë konstatuar shpejtësi deri në 161 km/h...

Ishte duke punuar, bie nga lartësia 24-vjeçari në Tiranë

Një 24-vjeçar ka rënë nga lartësia në Mullet të Tiranës pasi punonte në ndërtim. E.Gj, është dërguar në spital dhe po kurohet nga mjekët. Njoftimi...

Zvicër/ Nëse bind dikë të vaksinohet kundër Covid-19 shpërblehesh me 46 euro

Zvicra ka vendosur të shpërblejë këdo që bind dikë të vaksinohet kundër Covid. Kështu nëse bindni një mik të bëjë vaksinën, do të shpërbleheni...

Ish e dashura e Maradonës rrëfehet me lot në sy: 16 vjeç, më mësoi të pija kokainë

Pothuajse një vit pas vdekjes së Diego Maradona, histori të panjohura dhe të supozuar  ende vazhdojnë të dalin në dritë. Së fundmi ishte rrëfimi i...

Lajme të tjera

Web TV