Maskë e detyrueshme në plazhe dhe pishina

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gazeta Zyrtare e Shtetit të Spanjës botoi këtë të Martë një ligj të ri për masat urgjente për parandalimin dhe frenimin e covid-19 me të cilin vendoset përdorimi i maskave në çdo hapësirë ​​publike, pavarësisht nga distanca ndërpersonale që mund të ekzistojë. Deri më tani, rregulloret shtetërore kërkonin përdorimin e maskave të fytyrës jashtë vetëm kur distanca midis njerëzve ishte më pak se një metër e gjysmë.

Një nga efektet praktike të rregullores së re do të jetë natyra e detyrueshme e maskave të fytyrës në plazhe dhe pishina, e cila ishte përjashtim në disa komunitete autonome pasi gjendja e parë e alarmit ra në qershor 2020.

Ligji i ri shtetëror përfaqëson një azhurnim të masave të rëna dakord në qershor 2020.

Përjashtimet: Njerëzit me sëmundje të frymëmarrjes dhe praktikimin e sporteve në natyrë

Lidhur me maskat, norma imponon përdorimin e tyre tek ata mbi 6 vjeç në rrugë publike, në hapësira të jashtme dhe në çdo hapësirë ​​të mbyllur për përdorim publik ose që është e hapur për publikun. Përjashtohen personat me sëmundje të frymëmarrjes, ata që për shkak të një situate të aftësisë së kufizuar nuk mund të heqin maskën dhe ata që paraqesin ndryshime të sjelljes që e bëjnë përdorimin e saj të pavlefshëm.

Nga ana tjetër, shitja e maskave kirurgjikale që nuk janë të paketuara në mënyrë individuale mund të kryhet vetëm në farmaci.

Qeveria do të mbajë masat deri në fund të krizës shëndetësore.

Maskat kanë ardhur në jetën tonë të përditshme për të qëndruar, të paktën derisa të mbarojë pandemia. “Derisa Qeveria të deklarojë në një mënyrë të motivuar dhe në përputhje me provat shkencore në dispozicion, pas një raporti nga Qendra për Koordinimin e Sinjalizimeve Shëndetësore dhe Emergjencave, fundi i situatës së krizës shëndetësore të shkaktuar nga covid-19”, tregon ligji.


Të fundit

Identifikohen dy viktima nga tragjedia në Kroaci, nënë e bijë nga Gjakova vdiqën së bashku në aksident

10 shqiptarë nga Kosova vdiqën tragjikisht në një aksident të rëndë komunikacioni mëngjesin e së dielës në autostradën Bregana-Lipovac...

Lot e britma në spital/ Familjarët identifikojnë të dashurit e tyre që vdiqën në aksidentin në Kroaci

Autobusi me targa të Kosovës doli sot nga rruga në një autostradë në Kroaci duke lënë pas 10 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur. E...

Aksidenti tragjik në Kroaci/ Kurti dhe ministrat mbërrijnë me helikopter në vendngjarje

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka mbërritur në Kroaci, për të vizituar nga afër personat e lënduar nga aksidenti i kësaj të diele. Ai është...

Flet djali i shoferit të vdekur në aksidentin në Kroaci: 3-4 ditë rrugë, vetëm një natë pushim

10 të vdekur dhe mbi 40 të tjerë të plagosur. Ky është bilanci i aksidentit tragjik në Kroaci, brenda së cilës ndodheshin udhëtarë nga Kosova. Mediat...

COVID-19/ Protesta në Europë kundër certifikatës së gjelbër dhe vaksinimit të detyrueshëm

Në Francë kanë shpërthyer protesta të ashpra pas hyrjes në fuqi të detyrimit të paraqitjes së certifikatës së gjelbër anti-covid, për të hyrë në...

Lajme të tjera

Web TV