Simptoma të hershme të diabetit që çdokush duhet t’i dijë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të dhënat statistikore të Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve tregojnë se ka një rritje të numrit të njerëzve me probleme të sheqerit në gjak. Insulina është një hormon, i prodhuar nga qeliza të veçanta në pankreasin tuaj. Ndihmon trupin tuaj që të shndërrojë ushqimet që hani në glukozë dhe ta përdorë atë si burim energjie.

Diabeti i tipit 1 është një çrregullim autoimun. Kjo do të thotë që sistemi juaj imunitar gabimisht percepton qelizat tuaja pankreatike si agjentë të huaj dhe fillon t’i shkatërrojë ato. Si rezultat, trupi juaj humbet aftësinë për të sintetizuar sasi të mjaftueshme të insulinës. Ky lloj i sëmundjes zakonisht diagnostikohet tek fëmijët dhe të rinjtë.

Diabeti i tipit 2 u njoh si lloji më i përhapur i këtij çrregullimi. Ndodh, nëse qelizat në trupin tuaj bëhen rezistente ndaj insulinës (e cila në të vërtetë prodhohet në sasinë e duhur). Si pasojë pankreasi juaj përpiqet të kompensojë këtë gabim dhe fillon të krijojë gjithnjë e më shumë insulinë. Kur qelizat e pankreasit lodhen dhe nuk mund të përballojnë kërkesat e trupit për insulinë, nivelet e sheqerit në gjak bëhen jashtëzakonisht të larta.

Shkaqet e sakta të të dy llojeve të diabetit janë ende të paqarta. Ekspertët thonë se predispozicioni gjenetik luan një rol kryesor, veçanërisht në diabetin e tipit 1. Përveç kësaj, disa faktorë potencialisht të ndryshueshëm.


Të fundit

Nga bukëpjekës në shtëpitë e barit në Angli, dënohet me 14 muaj burg i riu shqiptar

Një burrë i kapur në krye të një ferme të madhe kanabisi në Shipley është dënuar me 14 muaj...

Historia e plotë e krijimit të trofeut të Kupës së Botës

Selia e GDE Bertoni është një ndërtesë e vogël e vendosur në një zonë industriale në Paderno Dugnano, një qytet në periferi të Milanos...

Panë filma koreano-jugorë, Koreja e Veriut ekzekuton adoleshentët

Dy adoleshentë në Korenë e Veriut janë pushkatuar pasi shihnin dhe shisnin filma koreano-jugorë, sipas Daily Mail. Djemtë e moshës 16 dhe 17 vjeç u pushkatuan...

Shpërthim i fuqishëm në një shkollë në Greqi, humb jetën një fëmijë, plagosen dy të tjerë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Greqi, ku një fëmijë ka humbur jetën pas një shpërthimi pranë një shkolle fillore. Lajmin...

Japonia kërkon të shkaktojë surprizën e radhës ndaj Kroacisë, ja formacionet zyrtare

Japonia dhe Kroacia do të përballen në 1/8 e finales në Kupën e Botës. Japonezët arritën deri në këtë fazë pasi dolën si kryesues të...

Lajme të tjera

Web TV