Covid nuk e ndalon dot/ Mbahet shërbesa në Varrin e Krishtit në Jeruzalem, njerëzit ngjitur

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Covid 19 nuk e ka ndaluar dot mbajtjen e ceremonisë tradicionale të Pashkëve në Varrin e Lindjes se Krishtit në Jeruzalem.

Çdo vit, shërbesa mbahet përpara të dielës së Pashkëve duke kremtuar besimin tek ringjallja e Jezuit pas vdekjes në kryq. Këtë vit, ajo u drejtua nga patriarku latin, Pierbattista Pizzaballa, kleriku më i lartë i kishës katolike në rajon. “Drita e Krishtit, që rilind plot me lumturoi” – tha patriarku gjatë ritit të zjarrit të ri, të cili ia paraqiti njerëzve të mbledhur aty.

Vetëm një vit më parë dukej e pamundur ta shikoje turmën e besimtarëve duke e mbushur plot Bazilikën. I gjithë vendi, nisi gradualisht të kthehet në jetë, e kjo ndodhi edhe me Kishën e Tokës së Shenjtë, e cila është ngritur në vendin ku të krishterët besojnë se Krishti u kryqëzua, vdiq e më pas u ringjall. Gëzimi i Pashkëve, siç thotë radio Vatikani, kumtohet në katër pika të ndryshme, simbol i rëndësishëm, që tregon se kremtimi i Ngjalljes duhet të përhapet nga Jeruzalemi, në të katër anët e tokës.

Pamjet dhe fotot nga Jeruzalemi treguan turma njerëzish që ndonëse me maska, nuk respektojnë asnjë çast distancimin social. Vëllezërit franceskane i drejtuan qindra adhurues nëpër Via Dolorosa ndërsa lutjet i lexonin përmes altoparlantëve në ndalesat e rrugës së Kryqit. Një grup tjetër mbajti një kryq druri me të cilin kaloi përmes qytetit të vjetër, duke kënduar himne e duke ndaluar për lutje.


Të fundit

Ministrat e jashtëm të G7 për Ballkanin: Mbështesim hapjen e negociatave me Shqipërinë

Në komunikatën e sotme të takimit mes ministrave të jashtëm dhe ministrave të zhvillimit të shtatë vendeve më të...

Skandal/ Kim Kardashian përfshihet në një vjedhje ndërkombëtare rreth 745,000 dollarë

Ylli Kadashianëve, Kimështë përfshirë në një skandal, për vjedhje. Mediat shkruajnë se një skulpturë romake ka mundësi që të jetë vjedhur nga Italia. Mediat...

Sapo dolën nga seanca gjyqësore, burri 7 plumba nga kallashnikovi! Vret gruan, plagos avokatin dhe policin

Ish-polici Koço Buzo ka qëlluar më kallashnikov jo vetëm gruan e tij që e la të vdekur në vend por edhe avokatin e gruas...

Krimi në Elbasan/ Shënohet një viktimë dhe një i plagosur, identifikohet autori

Thellohet bilanci i krimit në Elbasan, ku një ish-polic vrau gruan e tij, ndërsa plagosi një person tjetër. Ngjarja e rëndë ndodhi pranë Gjykatës...

Detaje nga ngjarja në Elbasan, ish-polici ekzekutoi gruan para Gjykatës!

Një grua ka mbetur e vrarë me armë zjarri në afërsi të Gjykatës në Elbasan. Sipas Abcnews.al, të shtënat janë ndjerë pranë gjykatës ku një...

Lajme të tjera

Web TV