Kafe dhe qumësht, një kombinim i gabuar për mëngjes

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kafja dhe qumështi për mëngjes është një nga kombinimet më të zakonshme që njohim por edhe një nga më të gabuarit për tretjen.

Kapuçino në bar, por edhe një kafe dhe qumësht i thjeshtë për mëngjes është një nga kombinimet më të zakonshme dhe të dashura. Por kombinimi i qumështit dhe kafesë nuk është më i shëndetshmi.

Nëse nuk duam të kemi probleme me tretjen, është mirë të shmangim një nga kombinimet më të njohura dhe më të konsumuara për mëngjes. Qumështi dhe kafja janë dy substanca që së bashku nuk do të sillnin përfitime.

kafe me qumesht

Qumështi është bërë nga proteina kazeinë e cila në vetvete nuk është e lehtë për tu tretur. Për më tepër, 70% e popullsisë botërore është intolerant ndaj laktozës dhe kjo mjafton për të kuptuar se qumështi nuk është një ushqim shumë i tretshëm.

Kur kombinohet me kafe, krijohet një përzierje që është edhe më e vështirë për t’u përpunuar për stomakun dhe zorrët tona. Jo vetëm kaq, duke promovuar aktivitetin e zorrëve, kafja mund të bëjë edhe më të theksuar çdo dizenteri të shkaktuar nga tretja e vështirë e qumështit.

Madje nuk përjashtohet përkundrazi, domethënë që proteinat e qumështit pengojnë zorrën duke favorizuar një kapsllëk, ndonjëherë edhe kronik.

intolerancë alternative ndaj laktozës në qumështin e bimëve

Duke hyrë edhe më në detaje, mund të shihet se albumina është e pranishme në qumësht, ndërsa taninet janë të pranishme në kafe. Kombinimi i këtyre dy substancave gjeneron “albumin tannate” i cili ka aftësinë të ngadalësojë aktivitetin tretës, aq sa kërkon deri në 3 orë për të tretur këtë kombinim.

Jo vetëm kaq, qumështi zvogëlon thithjen e substancave pozitive në kafe, pra polifenole, ndërsa kafja kufizon disponueshmërinë e kalciumit.

Lexo edhe :  Pse nuk duhet t’i mbani vezët në derën e frigoriferit?

Të fundit

Kafe dhe qumësht, një kombinim i gabuar për mëngjes

Kafja dhe qumështi për mëngjes është një nga kombinimet më të zakonshme që njohim por edhe një nga më...

Moti për ditën e diel, 4 prill 2021

Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash kryesisht në jug të vendit. Do të ketë reshje shiu të vazhdueshme në jug e juglindje me intensitet...

Horoskopi ditor, e diel 4 prill 2021

Dashi Do jeni shume te sinqerte gjate kësaj dite me partnerin tuaj dhe çdo gjë do shkoje për mrekulli. Nuk priten aspak mosmarrëveshje. Beqaret nuk...

Si të luftojmë pagjumësinë dhe të flemë të qetë pa ilaçe?

Çdokush që vuan nga gjumi i keq, e di se po bën një jetë të mjerueshme. Dhe shifrat po rriten me shpejtësi. Sipas botimit të...

Moto GP, Çmimi i Madh i Dohas, supriza në nisje, Martin e Zarko përmbysin gjithçka

Horhe Martin dhe Johan Zarko dhurojnë të papritura në provat zyrtare të garës së dytë. Të shtunën janë zhvilluar provat zyrtare të garës së...

Lajme të tjera

Web TV