Ushqim i jashtëzakonshëm të cilin me çdo kusht duhet patjetër ta shmangni nga dreka, sepse mund t’ju shëndoshë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ushqimi i paktë në të vërtetë mund t’ju detyrojë të hani më shumë

Nëse brengoseni për linjën e trupit tuaj dhe për shëndetin patjetër për drekë hani sallatë me mish pule – ndoshta ka ardhur koha që të ndryshoni këtë shprehi.

Sallata e madhe përplot me perime me fletë të gjelbra dhe mishi i pulës mund t’ju lënë të uritur kur i hani, transmeton Telegrafi.

Edhe pse merrni proteina nga mishi i pulës, organizmit tuaj i mungojnë yndyrat dhe fibrat të cilat janë të rëndësishme për t’u ndjerë të ngopur.

Nëse për drekë nuk konsumoni yndyra dhe fibra, është më se e sigurt që shumë shpejt do të ndieni urinë dhe ndoshta do të filloni të hani ushqim të pashëndetshëm.

Për ta shmangur këtë, është e nevojshme që sallatës t’i shtoni ndonjë formë tjetër proteinash siç janë: fasulja, qiqrat, perimet, bizelja apo avokadoja.

Avokadoja sallatës do t’i japë yndyrën e shëndetshme, derisa bishtajoret do të ofrojnë fibrat e nevojshme në mënyrë që të qëndrojmë më gjatë të ngopur dhe plot energji.

Edhe një gjë të cilën do të duhej ta shmangni nga dreka janë jogurtët me shije të ndryshme.

Edhe pse jogurti është klasifikuar si artikull i shëndetshëm, jogurtët me shije të ndryshme në vete përmbajnë sasi të mëdha të shtesës së sheqerit dhe sasi shumë të vogla të fibrave dhe proteinave.

Të fundit

Simboli i vezëve dhe ringjalljes, çfarë mund të mësojmë të gjithë nga Pashkët

Pashkët janë festa më domethënëse në kalendarin e krishterë, por mesazhi i saj i fillimeve, shpresës dhe shpengimit të...

Ushqim i jashtëzakonshëm të cilin me çdo kusht duhet patjetër ta shmangni nga dreka, sepse mund t’ju shëndoshë

Ushqimi i paktë në të vërtetë mund t’ju detyrojë të hani më shumë Nëse brengoseni për linjën e trupit tuaj dhe për shëndetin patjetër për...

Çifti jugkorean gabimisht pikturojnë mbi veprën që kap vlerën e 500 mijë dollarëve

Një çift nga Koreja e Jugut gabimisht kishin pikturuar mbi një vepër arti që kap vlerën e gjysmë milioni dollarë, siç edhe mund të...

“Do e bëj e të Saliut dhe të Liries”/ 69-vjeçari “sfidon” Berishën, shkon të bëjë vasinën kineze

Ditën e sotme një i moshuar ka shkuar në sheshin “Skëndërbej” për të kryer vaksinën anti-Covid. Ai gjithashtu ka “sfiduar” dhe ish-kryeministrin, Sali Berisha, i...

Vaksinimi masiv/ Manastirliu Javën që vjen kemi sërish dërgesa vaksinash, ja cilat kategori vaksinohen

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka bërë me dije se javën që vjen vijnë vaksina të tjera Pfizer dhe Sinovac në Shqipëri dhe do...

Lajme të tjera

Web TV