Vjosa Osmani merr zyrtarisht detyrën si presidente e Kosovës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Vjosa Osmani pranon zyrtarisht detyrën e presidentes së Kosovës, në një ceremoni larg shkëlqimit të zakonshëm për shkak të pandemisë.

Osmani e ka pranuar zyrtarisht detyrën e re, në një ceremoni në sheshin “Ibrahim Rugova” në kryeqytet.

Këtë detyrë asaj ia ka dorëzuar kryeparlamentari Glauk Konjufca, i cili për pak ditë qe ushtrues detyre i presidentit.

Para se të merrte detyrën Vjosa Osmani ka parakaluar pranë gardës së Forcës së Sigurisë së Kosovës së bashku me krye parlamentarin Glauk Konjfuca.

Në ceremoni kanë marrë pjesë ambasadorë të disa vendeve, kryeministri Albin Kurti dhe anëtarë të kabinetit qeveritar.

Pas pranimit zyrtar të detyrës, të pranishmit kanë shkuar në ndërtesën e presidencës, ku është edhe zyra e të parës së shtetit.

Osmani është parë duke hyrë aty së bashku me bashkëshortin e saj, Prindon Sadriun dhe dy vajzat.

Gjatë ditës janë paraparë janë paralajmëruar disa aktivitete të Osmanit, përfshirë këtu edhe homazhe në varret e dëshmorëve dhe varrin e presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova.

Kuvendi i Kosovës ka votuar të dielën me 71 vota në të mirë të saj, për zgjedhjen në këtë pozitë.

Pas zgjedhjes, ajo ka bërë betimin para deputetëve.

Të fundit

Vjosa Osmani merr zyrtarisht detyrën si presidente e Kosovës

Vjosa Osmani pranon zyrtarisht detyrën e presidentes së Kosovës, në një ceremoni larg shkëlqimit të zakonshëm për shkak të...

Byroja e hetimit: Kandidatë sot në SPAK, do hapin zarfin: Fitues apo jo

Byroja Kombëtare e Hetimit ka rihapur sërish aplikimet për kandidatët që duan të jenë pjesë e saj. Deri më tani testin përfundimtar e kanë...

Ndahet nga jeta Rustem Peçi, kreu i Komitetit Kombëtar të Veteranëve të LANÇ

Kryetari i Komitetit Kombëtar të Organizatës së Veteranëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të Popullit Shqiptar, Rustem Peçi është ndarë nga jeta, pa snjë sëmundej...

“Lulzimi është me fatkeqësinë, jo me shqiptarët”/ Rama i përgjigjet nga Korça Bashës që tha se ka viktima nga vaksinat

Për kryeministrin Edi Rama sa herë që bie një fatkeqësi, Lulëzimi është me fatkeqësinë dhe jo me shqiptarët dhe në këtë pandemi është me...

Selami Jenishehri “godet” përsëri/ Sfidon Ramën e Bashën të dy bashkë në debat

Deputeti Selami Jenishehri, me anë të një postimi në rrjetet sociale ka sfiduar kryeministrin Edi Rama dhe kryetarin e Opozitës Lulzim Basha në debat. Jenishehri...

Lajme të tjera

Web TV