A e dini se kanabisi është trendi më i ri në fushën e bukurisë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ndoshta mund të duket e pabesueshme, por kanabisi është trendi i ri për botën e bukurisë. Kjo pasi ai është një përbërës shumë i dobishëm për lëkurën.

Sipas revistës Forbes, në fakt, tregu global në botën e bukurisë përqendrohet në produktet e vajit të kanabisit, ndërsa aktualisht vlerësohet se të ardhurat prej tyre arrijnë rreth 580 milion dollarë, me parashikime deri në vitin 2025 të flasin edhe për shumën astronomike prej 1.7 miliardë dollarë.

Po mendoni pse është shumë i kërkuar? Sipas hulumtimit, vaji i farës së kanabisit ka përfitime të jashtëzakonshme për lëkurën, prandaj është parë gjithnjë e më shumë si një përbërës në shumë produkte kozmetikë.

Ky është vaji i vetëm që përmban acid linolenik, i cili në një mënyrë të pabesueshme ruan lagështinë në lëkurë. Gjithashtu, sipas studimeve, funksionon si një krem ​​kundër diellit natyral për fytyrën.

Së fundmi, përmbajtja e tij me yndyrna të larta omega 3, 6 dhe 9 qetëson acarimet, për shkak të veprimit anti-inflamator të acideve yndyrore, ndërsa kontribuon gjithashtu dinamikisht në riparimin e barrierës mbrojtëse të lëkurës.

Të fundit

U gjet me armë pranë selisë së Partisë Socialiste, dënohet me 5 vite burg Vladimir Gjuta

Gjykata e Tiranës ka dënuar me 5 vite burg Vladimir Gjutën, i arrestuar me një armë me vete pranë...

Shqiptarët ngatërrojnë Covidin me alergjinë, mjekja thirrje qytetarëve: Ju duhet të…

Doktoresha alergologe-imunologe, Maria Zoto ka treguar se simptomat e alergjisë mund të ngatërrohen dhe me simptomat e Covid-19. Zoto rrëfen se kanë qenë të shumta...

Shokuese/ Ditën e dasmës mësoi se nusja e të birit ishte vajza e saj biologjike

Një ngjarje e çuditshme ka ndodhur në Kinën Jugore, ku një grua zbuloi se djali i saj po martohej me të bijën, të cilën...

Aksident në rrugën e Kombit, plagosen dy vajza

Një aksident ka ndodhur pak më parë në Rrugën e Kombit. Tre automjete janë përplasur me njëra-tjetrën dhe për pasojë kanë mbetur të plagosur dy...

“Nëse në Dibër vidhen vota, do zbatohet skenar si në SHBA”, kërcënimi i Kreshnik Çollakut, kandidatit të PD në qarkun problematik

Kandiati i Partisë Demokratike Kreshnik Çollaku në Dibër kërcënon se nëse do ketë probleme me votën, ai bashkë me stafin e tij elektoral do...

Lajme të tjera

Web TV