Psikologët këshillojnë: Njihuni me 4 shtyllat e lumturisë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një mendje pozitive dhe të punosh fort për të pasur një mendje të qetë dhe të lumtur është suksesi i vetëm që duhet të kemi në jetë. Pavarësisht shumë problemeve që jeta na nxjerr në rrugë, të gjithë ne duhet që të mos heqim dorë nga lumturia.

Të ndihesh si në shtëpi; Kjo vjen nga një marrëdhënie ku vlerësohesh për atë që je dhe vlerëson të tjerët po ashtu. Në vend të sakrifikoni marrëdhëniet që krijoni për të fituar para ose një rritje në detyrë, promovoni lidhjet e shëndetshme kur vlerësoni veten dhe të tjerët.

Qëllimi: Qëllimi nuk lidhet vetëm me profesionin tuaj. Të gjesh një qëllim nuk është e si të gjesh një punë që të bën të lumtur. Çelësi është tek përdorimi i fuqive tuaja për t’i shërbyer të tjerëve. Mund ta gjeni dhe ushtroni qëllimin tuaj në karrierë, por nuk është rruga e vetme.

Gjetja e qëllimit ju gjen “pse”-në, diçka për të jetuar. Kur humbasim “pse”-në nisim të prioritizojmë gjëra si puna dhe paratë dhe jo “pse po e bëjmë” dhe “çfarë po bëjmë”.

Përsosmëria; Eshtë e thjeshtë të shkëputesh nga realiteti me telefonat, kufjet dhe nxitimi nga njëri vend në tjetrin. Ajo çfarë i bën mirë mendjes tuaj është të ndaloni, reflektoni dhe të vlerësoni ato që ju rrethojnë. Janë këto momente që përshkruhen si ngritje mbi sensin e vetes dhe ndihesh e lidhur me një realitet më të lartë.

“Nëse ndalon të shohësh një pemë të vjetër ose hedh sytë tek retë, do të ndiheni më të mirë me të tjerët dhe më pak egoist.”

Lexo edhe :  Çifti jugkorean gabimisht pikturojnë mbi veprën që kap vlerën e 500 mijë dollarëve

Rrëfimi; Ne vendosim cilën histori do t’i tregojmë vetes dhe të tjerëve. Nuk e kuptojmë që ne jemi autori i historisë tonë dhe e kemi ne në dorë të ndryshojmë mënyrën si e tregojmë. Jeta jote nuk është thjesht një listë ngjarjesh.

Mund ta modifikosh, interpretosh dhe ritregosh historinë tënde, edhe nëse je i detyruar nga faktet. Duke marrë në dorë fuqinë e asaj që po të ndodh, të lejon të ndryshosh botëkuptimin tënd rreth gjithçkaje ndodh rreth teje.

Të fundit

Pezullimi i fluturimeve në Rinas/ Rama akuza Metës: Je një nga dy nxitësit e goditjes së çmendur, kërkoni rrëzimin e shtetit

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me grevën që kanë zhvilluar ditën e sotme kontrollorët e trafikut ajror...

Psikologët këshillojnë: Njihuni me 4 shtyllat e lumturisë

Një mendje pozitive dhe të punosh fort për të pasur një mendje të qetë dhe të lumtur është suksesi i vetëm që duhet të...

Plas sherri mes dy shoferëve/ Njëri nxjerr armën, qëllohet në kokë fëmija 1 vjeç

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur së fundmi në Çikago, ku një fëmijë 1 vjeç është qëlluar me armë zjarri në kokë aksidentalisht. Ngjarja ka...

‘Trend’ shqetësues, OBSH: Rriten për të gjashtën javë radhazi rastet e infektimeve me COVID-19 në të gjithë botën

Organizata Botërore e Shëndetësisë, deklaroi se numri i infektimeve me COVID-19 është rritur për të gjashtën javë radhazi, me mbi 4 milionë raste të...

Bllokimi i punës në aeroportin e Rinasit/ Rama: Është vepër penale dhe ndëshkohet ligjërisht

Kryeministri Edi Rama ka reagua pas bllokimit të punës në aeroportin e Rinasit. 'Bojkotimi i punës për kontrollin ajror është vepër penale dhe ndëshkohet ligjërisht!'-...

Lajme të tjera

Web TV