VIDEO/ Gafë në takim, Erdogan dhe Michel zënë karriget, Ursula von der Leyen ngelet në këmbë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një moment shumë larg skenës së ”xhentëlman”-ëve është shënuar gjatë një takimi zyrtar që ka pasur presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan, me dy presidentëve të Bashkimit Europian, Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Kjo e fundit nuk kishte një vend ku të ulej, për shkak se dy burrat i kishin zënë vendin në karriget që ishin vendosur aty.

Presidentja e KE Von der Leyen qëndroi duke i vështruar ata, bëri një gjest me dorën e ssj të djathtë dhe u duk se tha “um” ose “ehm”.

Organizatorët e takimin i ofruan asaj që të ulej në një divam që ishte rreth 12 metra larg, përballë Ministrit të Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu, i cili zë një gradë me status më të ulët në protokollin tipik diplomatik.

Një anëtar tjetër i Parlamentit Evropian, ligjëvënsi Hollandez Sophie in ‘tVeld, vuri në dukje se në takimet midis Erdogan dhe palës së mëparshme të E.U. presidentët, të cilët ishin të dy burra të tre udhëheqësit ishin të ulur pranë njëri-tjetrit, në karriget ekuivalente.

Por pavarësisht incidentit që u shënua, të tre udhëheqësit më pas pozuan së bashku në fotografitë zyrtare të takimit.

Pas takimit, Von der Lyen nuk përmendi direkt incidentin, por shprehu shqetësimin për të dhënat e Turqisë mbi të drejtat e grave .

“Unë jam thellësisht e shqetësuar për faktin që Turqia u tërhoq nga Koventa e Stambollit, dhe kjo ka të bëjë me mbrojtjen e grave dhe mbrojtjen e fëmijëvë nga dhuna , ky është një sinjal i gabuar tani”, deklaroi për gazetarët.

Të fundit

“Ky është grusht shteti”/ Balluku flet nga Rinasi: Pezullimi i fluturimeve, organizim i mirëfilltë politik

Nga Aeroporti i Rinasit, Belinda Balluku tha se qeveria shqiptare nuk ka asnjë lidhje financiare me kompaninë AlbControl, punonjësit...

Burri i hallës abuzoi me vajzën e mitur/ E ëma e tronditur: Nëse nuk futet në burg do ta vras vetë (Foto)

Mamaja e një 19-vjeçareje, Vjoleta Koroni, ishte sot e ftuar në emisionin “Shqipëria Live” në Top Channel, për të treguar se si vajza e...

Shoferi i çmendur i futet kundravajtje autostradës Elbasan-Tiranë, tmerrohen qytetarët

Dhjetëra qytetarë kanë denoncuar në polici një shofer i cili po udhëtonte në sens të kundërt në autostradën Elbasan Tiranë. Ai ka rrezikuar jetën e...

Shpërthen anija iraniane në Detin e Kuq, akuza ndaj Izraelit

Një anije iraniane e përdorur nga Trupat e Gardës së Republikës Islamike (IRGC) është dëmtuar nga një shpërthim në Detin e Kuq, në brigjet...

Nga Iluminati, te Templarët dhe Masonët: Shoqëritë sekrete më të famshme që kanë intriguar botën

Shoqëritë sekrete kanë lulëzuar gjatë gjithë historisë dhe anëtarët e tyre (më shpesh burrat) janë lutur për t’u bashkuar me The Knights Templar ,...

Lajme të tjera

Web TV