“Vulgariteti është në rritje”/ Kryeministri i Pakistanit fajëson veshjet e femrave për shtimin e përdhunimeve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri i Pakistanit, Imran Khan ka shkaktuar polemika së fundmi teksa ka fajësuar veshjet ekspozuese të grave për rritjen e numrit të përdhunimeve.

Kryeministri 68 vjeçar i arsimuar në universitetin britanik të Oxford, ka këshilluar gratë të mbulohen me veshjet e tyre, për të parandaluar tundimin nga meshkujt.

Khan, një nga lojtarët më të mirë të kriketit në botë, tha se rritja e shpejtë shifrave të përdhunimeve në vend është pjesë e pasojave “të një shoqërie ku vulgariteti është në rritje”.

“I gjithë koncepti i ‘purdah’ apo i kujdesit me veshjen, është evitimi i tundimit, pasi jo të gjithë kanë forcën e vullnetit për ta bërë këtë,” tha ai duke përdorur termin vendas që i referohet veshjes modeste dhe ndarjes së përgjithshme mes dy sekseve.

Një peticion publik ka nisur ku komentet e Khan quhen “inkorrekte, të pandjeshme e të rrezikshme”.

Edhe Komisioni i të Drejtave të Njeriut në Pakistan tha se ishte i neveritur nga komentet.

Shumica e Pakistanit jeton sipas kodit shoqëror që dënon sjelljet e grave “që sjellin turp në familje”.

Gjatë intervistës direkte në televizion të dielën, Khan tha gjithashtu se rritja e divorceve në Britani vjen nga kultura e “seksit, drogës dhe rock and roll” edhe pse ai vetë është dy herë i divorcuar dhe kur jetonte në Londër, njihej si ‘playboy’.

Ai njihej që shoqërohej me modele të famshme në kohën e tij si Stephanie Beacham, Goldie Hawn, Kristiane Backer, Susannah Constantine apo Marie Helvin – madje njihej dhe si mik i Princeshë Diana.

Sportisti i kriketit i kthyer në politikan, tha gjithashtu se njohja me femrat ishte një nga ‘kenaqësitë më dekadente të jetës’, që ai vetë kishte shijuar më parë.

Lexo edhe :  Ka mbi 25 milionë ndjekës, makeup artisti i famshëm ngacmon seksualisht dy fëmijë të mitur online

Në vitin 1995, ai është martuar me britaniken aristokrate hebreje Jemima Goldsmith me të cilën lindën dy djem para ndarjes në 2004, kjo erdhi prej refuzimit në Pakistan të origjinës hebreje të gruas.

Martesa e dytë e Khan ishte me gazetaren e BBC, Reham Khan dhe zgjati vetëm nëntë muaj në 2015.

Ai është martuar me gruan e tij aktuale, Bushra Wattoo, në një ceremoni konservatore në 2018, dhe ka thënë se nuk e njihte fytyrën e saj deri pas martesës.

Të fundit

“Vulgariteti është në rritje”/ Kryeministri i Pakistanit fajëson veshjet e femrave për shtimin e përdhunimeve

Kryeministri i Pakistanit, Imran Khan ka shkaktuar polemika së fundmi teksa ka fajësuar veshjet ekspozuese të grave për rritjen...

U premtonte qytetarëve vizë pune në Angli, arrestohet mashtruesja në Tiranë

Një operacion policor i zhvilluar nga Seksioni i Krimit Ekonomik dhe Financiar, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë kanë vënë në pranga...

“Nuk dua të vdes”/ Burri bën “për spital” të dashurën pasi ajo zbuloi se ishte i martua

Një burrë që tradhtonte gruan e tij, ka regjistruar rrahjen brutale të së dashurës deri në humbjen e ndjenjave. Autoritetet thanë se ai e beri...

A do të ndryshojë fasha orare? Ja vendimi i Komitetit Teknik të Ekspertëve

Kryetarja e Komitetit, Mira Rakacolli, tha se ka një përmirësim të lehtë të situatës, megjithatë masat do të mbeten të njëjta për shkak se...

Shfrytëzonin punëtorët, arrestohen 4 sipërmarrësit shqiptarë në Itali

Katër sipërmarrës shqiptarë u arrestuan nga autoritetet italiane me akuzën se shfrytëzonin punonjësit e tyre. Sipas mediave italiane, shqiptarët e arrestuar janë Elvisa dhe...

Lajme të tjera

Web TV