Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë kontrollorët 4400 dollarësh që pësuan ‘stres financiar’ (Foto)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kontrollorët e trafikut ajror në Rinas ‘notojnë’ në luks dhe para. Por prej ditës së djeshme, 65 kontrollorët e trafikut ajror të AlbControl kanë ndalur punën pas uljes së pagave nga 4400 dollarë në 2400 dollarë me argumentin se kanë stres, ku për pasojë u anuluan të gjitha fluturimet nga Aeroporti i Rinasit.

Qeveria drejtoi gishtin nga opozita, duke hedhur akuza të rënda se po nxit këtë situatë, për të dëmtuar shtetin shqiptar si dhe për të rritur pakënaqësinë te qytetarët. Ministrja Belinda Balluku deklaroi se midis kontrollorëve, “janë 5 prej tyre që janë kthyer në masha të politikës”, por pa bërë me dije emrat.

Megjithatë, me shumë mundësi Balluku i referohet kontrollorëve që deklaruan paaftësi në punë dhe për rrjedhojë u shkarkuan. Ata janë: Flora Ndreca, Muhin Mezini, Nelton Shabani, Gentian Hodo dhe Edvin Bakiri.

Newsbomb.al ka mundur të sigurojë emrat e punonjësve të AlbControl të publikuara në një uebfaqe të huaj, pasi kanë mbaruar trajnime të ndryshme, si dhe foto që ata kanë shpërndarë vetë në rrjetet sociale. Nuk mungojnë udhëtimet në shtete të ndryshme për pushime, nga Amerika në Itali e në ishuj ekzotikë.

Kontrollorët marrin 15 paga në vit, pasi pjesë e privilegjeve janë tre paga shtesë, që do të thotë se në kohën para pandemisë, një kontrollor merrte rreth 13 mijë USD në fund të vitit bonus. Siç duket privilegjet e tyre financiare nuk i kanë penguar t’i bien botës rreth e qark.

Më poshtë do të shihni fotot dhe emrat e disa prej kontrollorëve të AlbControl, që janë deklaruar “të paaftë” për punë, për shkak të stresit.

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Altin Cenaliu)

Lexo edhe :  Rama në Lezhë: Shqiptarët nuk i ndalon asgjë të arrijnë aspiratat

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Ardian Zhapa)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Andel Trebicka)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Andi Çela)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Andi Ballanca)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Elion Krisafi)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Eldi Dervishi)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Endi Ylli)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Endri Baliko)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Eni Mehaj)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Eno Hazizaj)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Erion Alibali)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Erion Pipero)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Flora Ndreca)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Genci Xhunga)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Genc LlukaÇaj)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Genta Çoniku)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Gentian Hodo)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Ilir Zuna)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Jonito Bregasi)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Ols Hani)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Ramadan ÇELAJ)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Rei Katroshi)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Sokol Ruçi)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Shkelqim Memushaj)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Majtas Nelton Shabani dhe Elton Hazapi)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Taulant Qirjako)

FOTOT/ Luks dhe udhëtime rreth e rrotull botës, kush janë

(Voltan Vorpsi)

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...

Lajme të tjera

Web TV