Tmerr në hotel/ Pronari akuzohet për vrasjen e çiftit të të rinjve të gjetur të vdekur në dush

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pronari i një hoteli ka dalë sot në gjyq për vrasjen “e përkryer” të një çifti të ri, që u gjetën të vdekur në dush, të helmuar nga monoksidi i karbonit.

Trupat e pajetë të 25 vjeçarit Jean Vosloo, dhe 28 vjeçares Mari Hoon, u gjetën në dhomën e tyre në rezortin Kliphuis Guesthouse, në Kepin Lindor të Afrikës së Jugut vitin e kaluar.

47 vjeçari Kevin Pretorius, përballet me dy akuza vrasjeje, si rezultat i një hetimi të gjatë të rrethanave nga policia.

Çifti i fejuar nga Gauteng po qëndronin në hotelin e tij, të vendosur brenda një ferme, për një pushim fundjave, së bashku me një mikun e tyre.

Ky i fundit, Stephan, bëri zbulimin e kobshëm të trupave të tyre më 26 prill të vitit të shkuar.

Policia kishte nisur një hetim për vdekjen e të rinjve që nuk kishin shenja plagësh në trup, por raporti i mëvonshëm i toksikologjisë zbuloi helmimin fatal nga monoksidi i karbonit në gjakun e tyre, me më shumë se 70 përqind të gazit vrasës.

Monoksidi i karbonit, i njohur ndryshe si vrasësi i heshtur, prodhohet kur nuk ka mjaftueshëm oksigjen gjatë një procesi djegieje, si për shembull, në bolierin me gaz apo te zjarri.

Ai helmon trupin duke bllokuar transportin e oksigjenit nga qelizat e kuqe të gjakut.

Pas mbledhjes së dëshmive nga ekspertët vitin e kaluar, autoritetet ngritën akuzat për vrasje nga të zotit të hotelit.

“Arrestimi i Pretorius vjen pas një hetimi të gjatë”, tha rreshterja e policisë Majola Nkohli.

Vosloo dhe Hoon, te diplomuar njeri per bujqesi dhe vajza per menaxhim biznesi, duhet të ishin martuar muajin e kaluar.

Sune Hoon, motra e Mari tha se çifti ishin njohur në universitetin Stellenbosch dhe u fejuan dy vjet më vonë.

Lexo edhe :  U mbyt në Shkumbin/ Ky është 28-vjeçari që vuante nga depresioni

“Besoj se Mari e dinte prej fillimit se Jean ishte njeriu me të cilin do të martohej. Ata ishin cifti i përkryer, bënin gjithçka bashkë”.

Policia tha se beson se gazi vrasës ka rrjedhur nga bolieri i ujit por detajet e sakta të hetimit që solli ngritjen e akuzave nuk janë publikuar.

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...

Lajme të tjera

Web TV