Mund të sjellë ndryshimin historik/ Ilaçi i ri për trajtimin e tumorit të trurit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Dy persona me kancer të avancuar të trurit i janë përgjigjur mirë një prove të vogël të një kombinimi eksperimental të ilaçeve kimioterapike dhe imunoterapisë. Në një rast, tumori kërcënues për jetën duket se është zhdukur.

Mjekët në Institutin e Kërkimit të Kancerit dhe spitalin Royal Marsden në Londër paralajmëruan se ky ishte një studim shumë i hershëm, por thanë se ishte e pazakontë të kesh një përgjigje kaq të mirë tek pacientët në një provë të hershme.

10 pacientë u regjistruan në provën e fazës I të quajtur Ice-Cap. Ata kishin glioblastoma të avancuar, një tumor në tru i ngjashëm me atë që vrau edhe djalin e presidentit amerikan Joe Biden, Beau.

Dy nga pacientët iu përgjigjën agjentit imunoterapik atezolizumab të kombinuar me ipatasertib, një ilaç i ri me precizion që mund të jetë në gjendje të zbardhë tumoret në sistemin imunitar. Shumica e pacientëve të zgjedhur për provën kishin tumore me defekte në gjenin e quajtur Pten, dhe në katër raste, përfshirë dy që u përgjigjën kaq mirë, gjeni Pten nuk funksionoi fare.

Ipatasertib bllokon një molekulë të quajtur Akt. Shkencëtarët të cilët paraqitën zbulimet e tyre në Shoqatën Amerikane për Kërkimin e Kancerit në takimin vjetor thonë se sinjalet e rritjes që përfshijnë Akt përdoren nga kanceret që nuk kanë një gjen funksionues Pten për t’u rritur dhe përhapur, gjë që shpjegon pse pacientët me defekte të Pten mund të përfitojnë më shumë nga kombinimi.


Të fundit

Skena të dhunshme në aeroport, ka persona të plagosur rëndë, arrestohen 17 persona (VIDEO)

Skena të dhunshme shpërthyen në zonën pas ajrit të sigurisë në Aeroportin Luton në Londër ku u plagosën 3...

Me gishtin e mesit në sfond, Stresi nuk përmbahet ndaj Serbisë: Vuçiç, ti na u ktheve me armë

Arkimed Lushaj, i njohur me emrin e artit si Stresi është shumë aktiv në rrjetet sociale, ku reagon gjithmonë për çështje që e shqetësojnë. Së...

Hamasi godet me raketa pranë Ambasadës shqiptare në Tel Aviv

Njëra prej dhjetra raketave që Hamas ka lëshuar nga Rripi i Gazës në drejtim të Tel Avivit ka goditur një zonë të banuar pranë...

VIDEO/ Publikohen pamjet e reja 3D, ja si banda greko-shqiptare ekzekutoi mizorisht 20-vjeçaren

Mediat greke kanë publikuar pamje të reja 3D që ilustrojnë vrasjen e 20-vjeçares Carolina në banesën e saj nga banda greko-shqiptare. Emisioni “Dritë në...

Aleati i Bashës i zhgënjyer: Nuk po shohim asnjë provë të masakrës elektorale, pse s’na ke ftuar nesër në mbledhje?

Kryetari i partisë Bashkimi Liberal Demokrat, Arian Starova, pjesë e koalicionit të PD në zgjedhjet e 25 Prillit është shprehur mjaft i zhgënjyer nga kreu...

Lajme të tjera

Web TV