“Disa ushtarë janë vrarë”/ NATO ultimatum Rusisë: Ndaloni provokimet

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, kërkoi nga Moska që të mos vazhdojë me grumbullimin e trupave të saj në kufi me Ukrainën, ndërsa për këtë të fundit shprehu mbështetjen “e palëkundur” të aleancës.

Në një konferencë për media me ministrin e Jashtëm të Ukrainës, Dmytro Kuleba, Stoltenberg tha se NATO “i qëndron krah Ukrainës”. Sipas tij, veprimet ruse janë “të pajustifikueshme, të pashpjegueshme dhe thellësisht shqetësuese”.

Komentet vijnë pas shkeljeve në rritje të armëpushimit në lindje të Ukrainës, ku forcat qeveritare ukrainase luftojnë separatisët pro-rusë, qysh në vitin 2014. Më 2014, Rusia ka aneksuar në mënyrë të paligjshme edhe Gadishullin ukrainas të Krimesë.

“Rusia ka vendosur mijëra trupa luftarake në kufijtë e Ukrainës. Është grumbullimi më i madh i tyre që nga aneksimi i paligjshëm i Krimesë, në vitin 2014. Gjatë ditëve të fundit, disa ushtarë ukrainas janë vrarë në lindje të Ukrainës”, tha Stoltenberg.

Kuleba tingëlloi sfidues ndaj Moskës, duke thënë se Ukraina dhe partnerët e saj perëndimorë janë më të përgatitur sesa 7 vjet më parë. “Nëse Moska ndërmerr ndonjë veprim të pamatur ose fillon dhunë të re, një gjë e tillë do të jetë e kushtueshme në çdo kuptim”, tha Kuleba.

Të mërkurën në Bruksel do të mbërrijë edhe sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i cili bashkë me Stoltenbergun do të vlerësojnë grumbullimin e trupave ruse në kufi me Ukrainën.

“Rusia duhet t’i japë fund këtij grumbullimi ushtarak në dhe përreth Ukrainës dhe t’i ndalojë provokimet e saj”, tha sekretari i përgjithshëm i NATO-s.


Të fundit

arianti Delta/ Epidemiologu Alimehmeti: Rastësi nëse s’ka hyrë në Shqipëri, simptomat të ngjashme me virozat

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti, i ftuar në “News 24”, foli mbi ecurinë e COVID-19 në vend, si dhe për...

Sarri i del në mbrojtje Muriqit dhe u kthehet tifozëve: Nëse ju dëgjoj të thoni diçka tjetër, do boshatisni tribunën (Video)

Ndonëse në ditët e para të tij në krye të Lazios, trajneri Muarizio Sarri ka marrë në mbrojtje skuadrën. Tekniku, i është kthyer tifozëve që...

U arrestua pas protestës për taksën 5 euro për makinat në Kosovë, lirohet bashkëshorti i ish-ministres Besa Shahini

Kryetari i Partisë Socialdemokrate në Kosovë, Dardan Molliqaj, bashkëshorti ish-ministres së Arsimit në vendin tonë, Besa Shahni, është liruar nga policia. Ai ishte ndaluar...

Kadilli ironizon Bashën: Shpresoj që kryetari të mos ketë pasur nevojë për gjumë, por të reflektojë

Anëtari i Kryesisë së PD-së, Fatbardh Kadilli, nuk la pa ironizuar me largimin e kreut të PD-së, Lulzim Bashës nga mbledhja e Kuvendit Kombëtar...

Familja e Orindës dhe Turit të bashkuar në shtëpi për pritjen e Atarës së vogël (Foto)

Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë më 15 korrik. Këngëtarja solli në jetë vogëlushen të cilën e pagëzuan...

Lajme të tjera

Web TV