Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se sot ishte e pranishme në takimin e posaçëm të ministrave të jashtëm e të mbrojtjes të NATO. Xhaçka shkruan ndër të tjera se ka konfirmuar se Shqipëria mbështet plotësisht vendimin e marrë nga NATO, për tërheqjen e trupave nga Afganistani.

Ministrja Xhaçka vlerësoi vendimin e administratës aktuale të SHBA, për të mos u tërhequr në mënyrë të njëanshme nga Afganistani, por duke e bërë këtë në konsultim të plotë me vendet e NATO-s.

“Sot, në takimin e posaçëm të ministrave të jashtëm e të mbrojtjes të NATO, në emër të qeverisë shqiptare, konfirmova se Shqipëria mbështet plotësisht vendimin e marrë nga NATO, për tërheqjen e trupave nga Afganistani.

Ka ardhur koha që afganët dhe forcat politike të marrin pronësinë e këtij procesi paqeje.

Shqipëria është e gatshme të tërheqë trupat e saj, së bashku dhe në koordinim me Aleatët” shkruan Olta Xhaçka. /E.L/abcnews.al/


Të fundit

Turistja 20-vjeçare përdhunohet nga 4 grekë, ja çfarë pretendojnë burrat

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Greqi. Mediat e huaja shkruajnë se një turiste austriake, është përdhunuar në grup...

E rëndë/ Nëna 24-vjeçare i jep fund jetës në banesën e saj në Pogradec

Një ngjarje e rëndë është shënuar në fshatin Losnik të Pogradecit. Mësohet se një 24-vjeçare është vetëvarur në banesën e saj. Sipas policisë, Rexhina Dervishi, nënë e...

Dua Lipa “shkelqen” nga dashuria, ja dedikimi për partnerin

Dua dhe Anëar, një çift i dashuruar marrëzisht pas njëri-tjetrit. Kjo konfirmohet nga fakti se këngëtarja dhe modeli janë prej vitit 2019 në një...

Vajza e Trumpit me pushime në Mykonos, mahnit si një perëndeshë greke (Foto)

Vajza e ish presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump Tiffany ka zgjedhur Greqinë për të kaluar disa ditë pushimesh në këto ditë vere...

Beteja e fundit e Sali Berishës

Nga Ermal Mulosmani Sulmet e njëpasnjëshme, këmbëngulëse, të hapura e pa pikën e etikës diplomatike, përmes ambasadores Yuri Kim, ndaj liderit historik të PD-së, Sali...

Lajme të tjera

Web TV