A e dini se patatet e ziera mund të mbajnë ndezur një llampë elektrike për 40 ditë (VIDEO)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Të gjithë kanë një preferencë të ndryshme kur bëhet fjalë për patatet. Disa njerëz u pëlqejnë pure, të tjerët i ziejnë dhe disa i skuqin.

Meqenëse ka njerëz që janë të prerë nga rrjetet e energjisë elektrike, shkencëtari Haim Rabinowitch dhe kolegët e tij kanë zbuluar idenë e “energjisë së patates” si një zgjidhje për problemin e tyre. Nëse ndiqet, ideja e tyre do të jepte energji për këta njerëz.

Rabinowitch dhe kolegët e tij argumentojnë se nëse lidhni një çakmak në disa pllaka metalike të lira, tela dhe llamba LED, ai do të ishte në gjendje të siguronte energji për qytetet dhe fshatrat e largëta, pavarësisht vendndodhjes.

Rabinowitch, nga Universiteti Hbrew i Jeruzalemit, deklaroi se turku i thjeshtë që ata kanë zbuluar mund ta bëjë një patate të furnizojë me dritë një dhomë për dyzet ditë. Megjithatë, ai e bëri të qartë se kjo nuk gjeneron energji. Është acidi në të që krijon reaksion kimik midis anodës dhe katodës. Kështu, elektronet lëshojnë energji kur lidhen përmes patates.

Mënyrën e realizimit të kësaj metode e gjeni të ilusturuar në videon më poshtë:


Të fundit

Pamje tronditëse/ Policia rrahu një qytetar derisa i mori jetën, familjes i tha se vdiq në aksident rrugor

SHBA: Policia rrahu një burrë për vdekje dhe i tha familjes së tij se ai vdiq në një aksident...

Princ Harry rrëfehet për periudhën e vështirë pas vdekjes së nënës së tij: Konsumoja drogë

Për Princ Harryn duke filluar nga mosha 28 deri në 32-vjeç ka qenë një nga periudhat më të vështira të jetës së tij, ku...

Plagoset një person në Berat, sapo ishte kthyer nga Anglia

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur këtë mbrëmje në fshatin poshnje, në Urën Vajgurore. Nga të dhënat e para, mësohet se është plagosur një...

E ndaluan për kontroll, shqiptari “tërbohet” dhe plagos policin

Policia italiane ka arrestuar një 32-vjeçar shqiptar në Santeramo, pasi akuzohet për trafikim të lëndëve narkotike. Mësohet se shqiptari me të kuptuar se po ndalohej...

Lulzim Basha dorëzon formularin e kandidimit për kreun e Partisë Demokratike, ja “rivalët”

Kryedemokrati Lulzim Basha, ka dorëzuar formularin e kandidimit për zgjedhjet e brendshme të 13 Qershorit, për kreun e forcës politike që ai drejton. Aktualisht për...

Lajme të tjera

Web TV