Italia do të lehtësojë masat antiCovid

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario Draghi në një konferencë shtypi të premten.

Sipas CNN, studentët do të ndjekin mësimet në shkollë në të gjitha zonat e verdha dhe portokalli, derisa studentët në zonat e kuqe do të ndjekin pjesërisht mësimet në internet.

Aktivitetet në ambientet e jashtme gjithashtu do të lejohen që të operojnë, sikurse restorantet dhe teatrot.

Italia vazhdon të klasifikojë rajonet brenda një sistemi të koduar me ngjyra, të bardhë, të verdhë, portokalli dhe të kuqe.

Kryeministri italian tha se “qeveria po ndërmerr një rrezik, një rrezik të arsyetuar bazuar në të dhëna”, por premisa e këtij rreziku është që secili aktivitet të respektojë rregullat me kujdes, sikurse distancimin shoqëror dhe vendosjen e maskave.

Ndryshe, numri i përgjithshëm i rasteve në Itali u rrit në 3.8 milionë dhe 116 mijë viktima.


Të fundit

Dërgoi kallëzimin për uniformat e policisë/ Halit Valteri reagon për operacionin e SPAK: Një nga këto te 5-ta e ka…

Deputeti Halit Valteri ka reaguar në lidhje me operacionin e SPAK në Ministrinë e Brendshme, ku u arrestuan 9...

14-vjeçari tmerron banorët e Kurbinit, nxjerr kallashin dhe qëllon me breshëri

Një 14-vjeçar në Kurbin ka qëlluar në ajër breshëri automatiku, duke terrorizuar banorët. Ishin këta të fundit të cilët njoftuan policinë dhe i mituri...

Tronditet Anglia, humb yllin e kombëtares para finales së “Euro 2020”

Phil Foden detyrohet ta humbasë finalen e “Euro 2020” midis Anglisë dhe Italisë, e planifikuar për nesër në mbrëmje, prej orës 21:00 në “Wembley”. Një...

Tirana para viteve ’90

https://www.youtube.com/watch?v=VBKs6G6uVII&ab_channel=FJALAWEB

E rëndë në Kavajë! 30-vjeçari përdhunon një femër dy vite më të madhe

Policia e Kavajës ka arrestuar ditën e sotme një 30-vjeçar. Kjo pasi dyshohet se 30-vjeçari me inciale SH.B ka kryer marrëdhënie seksuale me dhunë...

Lajme të tjera

Web TV