India buzë kolapsit, shënon rekord botëror të rasteve me Covid-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

India regjistroi 314.835 raste të reja me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit. Kjo shifër paraqet rekord të ri botëror dhe i çon spitalet e vendit edhe një hap më afër kolapsit.

Përhapja e pashembullt e virusit, e cila besohet të jetë shkaktuar nga variantet më ngjitëse të tij dhe masat jo shumë të rrepta, i ka stërngarkuar spitalet, duke krijuar mungesë të madhe të shtretërve, oksigjenit mjekësor dhe ilaçeve në qytetet kryesore. Rrjetet sociale janë të mbushura me lutje nga njerëzit që familjarët i kanë të sëmurë por që nuk janë pranuar në spitale.

Spitalet kanë paralajmëruar se nuk mund t’u bëjnë ballë kërkesave për pranim në kujdes mjekësor, ndërsa disa prej tyre kanë njoftuar se kanë rezerva të oksigjenit vetëm edhe për disa orë, shkruan The Guardian.

Në rajonin Maharashtra, së paku 24 pacientë me Covid-19 vdiqën të mërkurën, kur oksigjeni në ventilatorë u mbaroi për shkak të një rrjedhjeje. Ky rajon i ashpërsoi masat e izolimit, duke e kufizuar në masë të madhe udhëtimin me vetura private, ndërsa trenat mund t’i përdorin vetëm punëtorët shëndetësorë dhe qeveritarë.


Të fundit

Policia jep detaje për vrasjen e Delon Troqes: Humbi jetën në spital, dyshohet se autorët…

Një 38-vjeçar është ekzekutuar me armë zjarri të premten në darkë në lagjen “Pavarësia” të qytetit të Vlorës. Burimet nga...

“Një snajperist duke qëlluar”/ Video që bëri bujë rinis hetimet për krime lufte në Sarajevë

Prokurorët për krime lufte në Bosnje-Hercegovinë, kanë nisur hetime pas publikimit të një videoje, në të cilën supozohet se një snajperist shihet duke gjuajtur...

U ekzekutua me 15 plumba, familjarët e Delon Troqes dhunojnë me grushte mjekun e Reanimacionit

Pas ekzekutimit me 15 plumba të 38-vjeçarit Delon Troqe mbrëmjen e sotme në Vlorë, familjarët e tij kanë dhunuar një mjek reanimacioni. Viktima u dërgua...

“Do të na bëjnë presion për çështjen e Kosovës”, flasin mediat serbe: Vuçiç i frikësuar për takimin me Kurtin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka shprehur frikën se në periudhën e ardhshme do të ketë presione të ndryshme politike për çështjen e Kosovës. Siç...

“Jam zhveshur për Mozzik-un”, Loredana habit me deklaratën

Çifti i njohur i reperëve, Loredana Zefi dhe Mozzik, janë në prag të publikimit të albumit të tyre më të ri. Të gjithë kishim menduar...

Lajme të tjera

Web TV