Ndryshimi i klimës, samiti i Biden kërkon veprime të shpejta

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden e ka bërë ndryshimin e klimës një fokus kryesor që në ditët e para të ardhjes së tij në pushtet.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përpiqen të rikonfirmojnë lidershpin global mbi ndryshimin e klimës, ndërsa Presidenti Joe Biden pret në një samit virtual në Shtëpinë e Bardhë 40 udhëheqës.

Pritet që SHBA të zbulojë një premtim të përditësuar të karbonit që synon të shohë emetimet e tyre gati përgjysmuar deri në 2030.

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden e ka bërë ndryshimin e klimës një fokus kryesor që në ditët e para të ardhjes së tij në pushtet.

Mes atyre që do të marrin pjesë do të jetë Presidenti i Kinës Xi Jinping. Pavarësisht tensioneve serioze midis dy vendeve për një mori çështjesh, të dy palët duket se dëshirojnë ta mbajnë ndryshimin e klimës të ndarë nga këto mosmarrëveshje. Fundjavën e kaluar, të dy vendet lëshuan një deklaratë të përbashkët duke thënë se ata do të trajtonin klimën “me seriozitetin dhe urgjencën që ajo kërkon”.


Të fundit

Policia jep detaje për vrasjen e Delon Troqes: Humbi jetën në spital, dyshohet se autorët…

Një 38-vjeçar është ekzekutuar me armë zjarri të premten në darkë në lagjen “Pavarësia” të qytetit të Vlorës. Burimet nga...

“Një snajperist duke qëlluar”/ Video që bëri bujë rinis hetimet për krime lufte në Sarajevë

Prokurorët për krime lufte në Bosnje-Hercegovinë, kanë nisur hetime pas publikimit të një videoje, në të cilën supozohet se një snajperist shihet duke gjuajtur...

U ekzekutua me 15 plumba, familjarët e Delon Troqes dhunojnë me grushte mjekun e Reanimacionit

Pas ekzekutimit me 15 plumba të 38-vjeçarit Delon Troqe mbrëmjen e sotme në Vlorë, familjarët e tij kanë dhunuar një mjek reanimacioni. Viktima u dërgua...

“Do të na bëjnë presion për çështjen e Kosovës”, flasin mediat serbe: Vuçiç i frikësuar për takimin me Kurtin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka shprehur frikën se në periudhën e ardhshme do të ketë presione të ndryshme politike për çështjen e Kosovës. Siç...

“Jam zhveshur për Mozzik-un”, Loredana habit me deklaratën

Çifti i njohur i reperëve, Loredana Zefi dhe Mozzik, janë në prag të publikimit të albumit të tyre më të ri. Të gjithë kishim menduar...

Lajme të tjera

Web TV