Disa privilegje të çuditshme që gëzon Mbretëresha Elizabeth

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Vetëm pak ditë pas ndarjes nga jeta të princit Philip, me të cilin jetoi plot 73 vjet martesë, Mbretëresha e Anglisë ka festuar 95-vjetorin e lindjes, por, natyrisht në një situatë aspak të zakontë.

Ndoshta në një vit normal mund të kishte plane për një ceremoni private, në përkujtim të rastit, por vdekja e Dukës së Edinburgut më 9 prill, ceremonia e varrimit shtunën, së bashku me kufizimet e vazhdueshme për shkak të Covid-19, kanë treguar që nuk ka ndonjë plan publik për të festuar ditëlindjen e Mbretëreshës këtë herë.

Të jesh mbretëresha e një vendi nuk ka vetëm pjesën e përgjegjësisë ndaj vendit dhe popullit, por ka edhe shumë anë pozitive apo privilegje që vetëm një mbretëreshë mund t’i ketë.

Ja cilat janë 9 privilegjet që gëzon Mbretëresha e Anglisë:

1. Mund të ngasë makinën pa pasur patentë

Është personi i vetëm në Mbretërinë e Bashkuar që ligjërisht nuk ka nevojë për një patentë.

2. Nuk ka nevojë për pasaportë për të udhëtuar

Pjesëtarët e tjerë të familjes mbretërore duhet të kenë një pasaportë nëse udhëtojnë, por jo Mbretëresha.

3. Feston dy ditëlindje

Po, është aq e rëndësishme sa gjatë vitit feston ditëlindjen dy herë, një herë në 21 prill kur ka ditëlindjen zyrtare dhe një herë në qershor.

4. Ka bankomatin e saj privat

Në pallatin Buckingham është instaluar një bankomat privat vetëm për Mbretëreshën.

5. Ka shumë kafshë

Ajo zotëron të gjitha mjelmat e lumit Tamiz, si dhe të gjithë delfinët dhe balenat që ndodhen në ujërat britanikë.

6. Nuk paguan taksa

Edhe pse ligjërisht nuk ka pse të paguajë taksa, Mbretëresha filloi t’i paguajë ato me dëshirën e saj në vitin 1992.

Lexo edhe :  Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, autoritetet arrestojnë një të dyshuar

7. Nuk mund të arrestohet asnjëherë

Ka imunitet ndaj çdo lloj akuze. Për më tepër, ajo dhe familjarët e saj kanë të drejtë që mos t’i japin asnjë lloj aksesi në marrjen e informacionit për jetën e tyre private.

8. Ka poetin e saj

Momentalisht, Mbretëresha ka poetin e saj personal, Simon Armitage, i cili e mori këtë rol nga maji i vitit 2019 duke zëvendësuar Carol Ann Duffy. Një poet e merr këtë pozicion të nderuar kur puna e tij ka rëndësi kombëtare.

9. Është në krye të një besimi

Bashkë me titullin mbretëror, Mbretëresha është edhe në krye të Kishës së Anglisë. Kjo do të thotë që asaj nuk i lejohet të konvertojë besimin e saj, sepse nëse e bën, i hiqet titulli.


Të fundit

Policia jep detaje për vrasjen e Delon Troqes: Humbi jetën në spital, dyshohet se autorët…

Një 38-vjeçar është ekzekutuar me armë zjarri të premten në darkë në lagjen “Pavarësia” të qytetit të Vlorës. Burimet nga...

“Një snajperist duke qëlluar”/ Video që bëri bujë rinis hetimet për krime lufte në Sarajevë

Prokurorët për krime lufte në Bosnje-Hercegovinë, kanë nisur hetime pas publikimit të një videoje, në të cilën supozohet se një snajperist shihet duke gjuajtur...

U ekzekutua me 15 plumba, familjarët e Delon Troqes dhunojnë me grushte mjekun e Reanimacionit

Pas ekzekutimit me 15 plumba të 38-vjeçarit Delon Troqe mbrëmjen e sotme në Vlorë, familjarët e tij kanë dhunuar një mjek reanimacioni. Viktima u dërgua...

“Do të na bëjnë presion për çështjen e Kosovës”, flasin mediat serbe: Vuçiç i frikësuar për takimin me Kurtin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka shprehur frikën se në periudhën e ardhshme do të ketë presione të ndryshme politike për çështjen e Kosovës. Siç...

“Jam zhveshur për Mozzik-un”, Loredana habit me deklaratën

Çifti i njohur i reperëve, Loredana Zefi dhe Mozzik, janë në prag të publikimit të albumit të tyre më të ri. Të gjithë kishim menduar...

Lajme të tjera

Web TV