Koralet e Qipros rrezikohen të zhduken (Arsyeja)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shumë njerëz mendojnë se Qiproja nuk ka korale, thotë ekologu detar Louis Hadjiannou. Nëse ndryshimi i klimës dhe zhvillimi i bregdetit vazhdojnë pa u ndalur, ai ka frikë se ata së shpejti mund të kenë të drejtë.

Një djalë i një peshkatari që vjen nga ishulli Mesdhe, Hadjiannou pëlqen të veshë rrobat e tij dhe maskën dhe të zhytet në shkëmbinjtë në ujërat bruz për të zhytur në botën e brishtë nënujore.

Kur shumica e njerëzve mendojnë për koralet, ata mund të imagjinojnë shkëmbinjtë nënujorë të Detit të Kuq shumëngjyrësh dhe të pasur me specie, në vend të habitateve nënujore më pak teknike të Mesdheut.

“Kurdoherë që ka një vit anomal, një temperaturë më e lartë se normale, vërejmë se një përqindje e lartë e koraleve po vdesin,” i tha ai AFP.

Një rritje prej rreth një shkalle Celsius në 2015 vrau 20 deri në 30 përqind të koraleve, tha ai, duke shtuar se “disa prej tyre u kthyen dhe u shëruan, por shumë jo”.

Ndërsa luftimi i ndryshimit të klimës kërkon një përpjekje globale, shumë gjëra mund të bëhen në vend, tha Hadjiannou.

Ai nxiti një lloj më të qëndrueshëm të zhvillimit të bregdetit dhe krijimin e zonave të reja dhe më të mëdha të mbrojtura me ndalime për praktika të dëmshme siç janë notarët që shkelin koralet ose hedhin spirancat e anijeve.

Prioriteti tjetër, thotë Hadjiannou, i cili u bë baba muajin e kaluar, është edukimi i fëmijëve


Të fundit

Policia jep detaje për vrasjen e Delon Troqes: Humbi jetën në spital, dyshohet se autorët…

Një 38-vjeçar është ekzekutuar me armë zjarri të premten në darkë në lagjen “Pavarësia” të qytetit të Vlorës. Burimet nga...

“Një snajperist duke qëlluar”/ Video që bëri bujë rinis hetimet për krime lufte në Sarajevë

Prokurorët për krime lufte në Bosnje-Hercegovinë, kanë nisur hetime pas publikimit të një videoje, në të cilën supozohet se një snajperist shihet duke gjuajtur...

U ekzekutua me 15 plumba, familjarët e Delon Troqes dhunojnë me grushte mjekun e Reanimacionit

Pas ekzekutimit me 15 plumba të 38-vjeçarit Delon Troqe mbrëmjen e sotme në Vlorë, familjarët e tij kanë dhunuar një mjek reanimacioni. Viktima u dërgua...

“Do të na bëjnë presion për çështjen e Kosovës”, flasin mediat serbe: Vuçiç i frikësuar për takimin me Kurtin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka shprehur frikën se në periudhën e ardhshme do të ketë presione të ndryshme politike për çështjen e Kosovës. Siç...

“Jam zhveshur për Mozzik-un”, Loredana habit me deklaratën

Çifti i njohur i reperëve, Loredana Zefi dhe Mozzik, janë në prag të publikimit të albumit të tyre më të ri. Të gjithë kishim menduar...

Lajme të tjera

Web TV