Prej 20 vitesh prezente, SHBA nis zyrtarisht tërheqjen e trupave nga Afganistani

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

SHBA ka filluar zyrtarisht tërheqjen e trupave nga Afganistani, duke filluar fundin e asaj që Presidenti Joe Biden e quajti “lufta përgjithmonë”. BBC raporton se SHBA dhe NATO kanë pasur një prani në Afganistan për gati 20 vjet.

Të premten, Afganistani, SHBA, Kina, Rusia dhe Pakistani bënë thirrje për paqe gjatë tërheqjes, e cila është vendosur të vazhdojë deri më 11 Shtator. Forcat e sigurisë në Afganistan janë në gatishmëri të lartë për çdo sulm në përpjekje ndaj trupave amerikane dhe të NATO-s që tërhiqen.

Presidenti i SHBA Joe Biden thotë se tërheqja e ShBA-së është e justifikuar pasi forcat amerikane janë siguruar që vendi nuk mund të bëhet përsëri një bazë për xhihadistët e huaj për të komplotuar kundër Perëndimit.

Dhe Presidenti afgan Ashraf Ghani thotë se forcat qeveritare janë plotësisht të afta të mbajnë larg kryengritësit.

Ai ka argumentuar se tërheqja e forcave të SHBA-së dhe NATO-s do të heqë arsyen e Talibanëve për të luftuar, duke u thënë Talibanëve: “Kë po vrisni? Çfarë po shkatërroni? Preteksti juaj për të luftuar të huajt tani ka mbaruar”.

Zëdhënësi i Talibanëve tha se vonesa e Amerikës në orarin e tërheqjes theu kushtet e marrëveshjes dhe do të thoshte që militantët nuk ishin më të detyruar nga një ndërmarrje për të mos sulmuar forcat e huaja.

Më 11 Shtator 2001, sulmet në Amerikë vranë gati 3,000 njerëz. Osama Bin Laden, kreu i grupit terrorist islamik al-Kaeda, u identifikua shpejt si njeriu përgjegjës. Një muaj pas 11 shtatorit, SHBA filluan sulmet ajrore kundër Afganistanit. Që nga ajo kohë, SHBA dhe aleatët e saj kanë luftuar për të ndaluar kolapsin e qeverisë së Afganistanit dhe për t’i dhënë fund sulmeve vdekjeprurëse nga Talibanët.

Lexo edhe :  U përpoq të shpëtonte kameramanin që ra nga shkëmbi, vdes ministri rus i emergjencave

1 maji është një datë e rëndësishme, duke shënuar 10 vjet nga dita që SHBA njoftuan se kishin vrarë Osama Bin Laden, pas një sulmi të forcave speciale në kompleksin e tij në Abbottabad, Pakistan.


Të fundit

Japonia mban rekordin e të moshuarve mbi 100 vjeç

Japonia ka arritur numrin rekord të personave mbi 100 vjeç. Ministria e Shëndetësisë në të dhënat e fundit bën...

Procesi i integrimit, Merkel: Kur kushtet plotësohen, BE duhet të mbante fjalën

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka folur për shtyrjen e procesit të integrimit europian të Shqipërisë dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në një konferencë për mediat...

Konferenca e përbashkët, Merkel: Procesi i Berlinit nuk ka dështuar!

Kryeministri Edi Rama dhe kancelarja Merkele nuk e kanë cilësuar si dështim nismën e Berlinit, përkundrazi si gur themeli për nisjen e komunikimi jo...

Rama konferencë me Merkel: Ballkani është sot një vend shumë më i mirë fal procesit të Berlinit

Kryeministri Edi Rama gjatë konferencës së përbashkët me kancelarja Merkel ka shprehur të gjithë mirënjohjen dhe vlerësimet për punën që ajo personalisht por edhe...

Doza e tretë e vaksinës anti-COVID, ja çfarë pohon studimi

Nuk është i nevojshëm përdorimi i një doze të tretë përforcuese kundër COVID-19, është bërë kështu publike në një studim të revistës mjekësore, The...

Lajme të tjera

Web TV