Katër sulme e 17 kërcënime ndaj gazetarëve gjatë vitit 2020

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në vitin 2020 janë raportuar katër raste të sulmeve dhe 17 raste të kërcënimeve ndaj gazetarëve në Kosovë.

Kjo u bë e ditur në një konferencë për media të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit.

Në këtë konferencë, Leonora Dalipi nga AGK-ja ka thënë se përveç sfidave të përditshme, gazetarët në mbarë botën janë përballur edhe me raportimin në kohë pandemie.

“…Edhe sot ua kujtojmë institucioneve detyrimin e fjalës së lirë me liri të garantuar. Zvarritja e proceseve gjyqësore ndaj gazetarëve vazhdojnë të mbeten pengesa kryesore në ushtrimin e profesionit”, tha ajo.

Sipas saj, në adresë të AGK-së është rritur edhe numri i rasteve të raportimit për pengim në punë.


Të fundit

Rama: S’ka rëndësi kush fiton apo humb zgjedhjet në Shqipëri, BE është rruga jonë e vetme

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur për marrëdhëniet me Bashkimin Europian dhe me Kinën. Rama thotë se në vendin...

Paratë u fshehën në një pusetë, si arriti policia që të identifikojë grabitësit dhe të arrestojë 22-vjeçarin

Detaje të reja janë zbuluar nga arrestimi i njërit prej 3 autorëve të grabitjes së 3 milionë lekëve të reja në një pike valute...

Bilanci i fundit nga MSH/ Ja sa raste të reja dhe viktima nga Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për...

E ndjek dhe e qëllon pas shpine/ Momenti kur 58-vjeçari vret me breshëri plumbash të shoqen në Elbasan

Një ngjarje e rëndë u regjistrua mesditën e sotme në qytetin e Elbasanit, ku një 58-vjeçar i identifikuar si shtetasi Gëzim Toçila ekzekutoi gruan...

Zbardhet dëshmia e 13-vjeçares që u sulmua seksualisht nga polici: Hyra brenda në banesë dhe ai…

Është zbardhur dëshmia e 13-vjeçares, e cila u sulmua seksualisht nga polici Kol Kola në Lezhë. Sipas dëshmisë, ngjarja ka ndodhur më 29 Prill,...

Lajme të tjera

Web TV