Trafik droge nga Shqipëria në Itali, SPAK kërkon 63 vite burg për anëtarët e grupit ‘Habilaj’

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Prokuroria e Posaçme SPAK, ka dhënë pretencën për grupin kriminal “Habilaj”, duke kërkuar në total 63 vite burg për gjithë anëtarët.

Ata akuzohen për trafik e kultivim narkotikësh nga Shqipëria në Itali.

Konkretisht SPAK kërkoi për Moisi Habilajn, 18 vite burg, Nezar Seiti 15 vite burg, Meridian Sulaj 15 vite burg dhe Fatmir Minaj 15 vite burg.

Si u arrestua grupi Habilaj

Moisi Habilaj u arrestua disa vite më parë si pjesë e operacionit Venti dei Rosi të policisë italiane. Policia italiane e ka shpallur në kërkim ndërkombëtar trafikantin e dënuar, i cili ndodhet në arrati prej kohësh, pasi u arratis nga banesa ku ishte me ‘arrest shtëpie’.

Ish ministri i brendshëm Saimir Tahiri dhe ish-drejtori i Vlorës Jaeld Çela , i shpëtuan akuzave të rënda dhe u dënuan për shpërdorim detyre.

Kurse për dy ish zyrtarë të tjerë të policisë lokale gjykimi është veçuar sa kohë ata vazhdojnë të jenë në kërkim.


Të fundit

Krimi në Greqi/ Tropndit bashkëshorti me deklaratën: Pashë vrasësin e gruas time

Vazhdojnë hetimet për krimin makabër në greqi, ku një çift që jetonte me djalin e vogël u grabitën në...

Skandali me abuzimin seksual të një nxënësje në klasë të parë në kryeqytet, reagon ashpër policia

Policia e Kosovës ka reaguar pas publikimit të një videoje në disa portale, sipas së cilës pretendohet se ka ndodhur një rast i abuzimit seksual në...

Elgit Doda bën deklaratën e fortë: Kush po është i papunë, po merret me këngë

Artisti i njohur, Elgit Doda, është tejet i pëlqyer për të gjitha projektet e tij muzikore. Ai në rrjete sociale është shumë aktiv, duke sjell...

Tea shokoi mbarë opinionin publik: Jam në muajin e gjashtë…

Pas vëmendjes së madhe në rrjet, sùlmeve e akùzave, Tea aktualisht po shijon pushimet në Dubai. Tea Trifoni, një nga konkurentet më të dashura për...

Një tmerr i vërtetë/ Nxënësja e klasës së parë ngacmohet seksualisht në kryeqytet, reagon drejtori i shkollës

Raportohet për një sulm seksual ndaj një nxënësje të klasës së parë në Prishtinë Sot në media është raportuar për një rast të dhunës seksuale...

Lajme të tjera

Web TV