Bota në alarm/ SHBA i vihet pas raketës hapësinore kineze të dalë nga kontrolli

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Komanda e Forcës Hapësinore të SHBA-së njoftoi se po ndjek itinerarin e një raketë hapësinore që i përket Kinës, e cila ka dalë nga kontrolli dhe pritet të bjerë në sipërfaqen e Tokës në fundjavë.

Dalja nga kontrolli e raketës ”Long March 5B”, që i përket Kinës, ka vënë në alarm botën.

Mice Howard, një nga zëdhënësit e Pentagonit tha se presin që raketa të ulet në sipërfaqen e Tokës më 8 maj dhe se itinerari i raketës po ndiqet nga Forcat Hapësinore të SHBA-së.

Ai theksoi se aktualisht nuk e dinë se ku do të bien saktësisht mbetjet e raketës dhe se kjo mund të parashikohet disa orë përpara se raketa të ulet në tokë.

Kina javën e kaluar përdori këtë raketë me qëllim për të lëshuar pjesët e stacioneve të saj hapësinore.

Pas daljes së raketës nga kontrolli disa nga pjesët u dogjën, ndërkohë ka shqetësime se disa nga pjesët e raketës 22 tonësh mund të bjerë mbi vendbanime.


Të fundit

Dritan Abazoviç kërcënon të rrëzojë qeverinë, ja çfarë kërkon 

Zv/kryeministri malazez Dritan Abazoviç kërcënoi të enjten se do të rrëzonte qeverinë e koalicionit, nëse ministri i brendshëm Sergej...

Agro Iliria Group eksporton për herë të parë rreth 1500 ton shegë drejt Anglisë dhe Çekisë (Video)

Agro Iliria Group është tashmë një nga komplekset më të mëdha dhe të suksesshme në Shqipëri me vendndodhje pranë Lagunës së Karavastasë në Divjakë. Në...

Bombardimi nazist, shënjestra: Familja mbretërore angleze

Në 13 Shtator 1940 u bombardua Pallati Buckingham ndërsa Mbreti George VI dhe Mbretëresha Elizabeth ishin në rezidencë. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Pallati...

Raporti/ Regjistrohet shifra rekorde e ambientalistëve të vrarë brenda një viti

Një numër rekord i aktivistëve që, kanë punuar për mbrojtje të ambientit, janë vrarë vitin e kaluar, sipas një raporti të përpiluar nga grupi...

Vrasja e 23-vjeçares në Fier nga ish-burri, nëna e saj rrëfen si ndodhi ngjarja

Mamaja e 23-vjeçares, Sabrina Bengaj rrëfen detaje si ndodhi vrasja e vajzës së saj. "Dhe çdo natë kur ishte turn i dytë unë dilja sepse...

Lajme të tjera

Web TV