Blendi Klosi flet për negociatat me PD: Në marrëveshje nuk hyhet me detaje të përcaktuara

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Duket se deklaratat e Edi Ramës dhe e Taulant Ballës për një bashkëpunim me Partinë Demokratike nuk janë thjesht në kuadrin e fjalëve. Blendi Klosi, një nga figurat më të rëndësishme të kësaj partie, anëtar i kryesisë dhe fitues në qarkun e Beratit në zgjedhjet e 25 prillit tha se PS është e hapur të diskutojë çdo gjë me PD për reformë të thellë politike edhe deri në ndryshimin e sistemit politik duke e bërë atë bipolar gjë që sjell asgjesimin e partive të vogla. I ftuar në emisonin “Dekalog” të gazetarit Roland Qafoku në RTSH 24, Klosi nuk mohoi negociatat me PD duke dhënë edhe atë se çfarë kërkon të arrijë Partia Socialiste. Klosi mes të tjerave tha:

“Nuk futesh në negociata duke vënë kufij. Në negociata futesh për të disktuar për gjëra të mëdha që i takojnë këtij vendi. Mos kërkoni detaje. Detajet askush nuk i di. Në marrëveshje nuk hyhet me detaje të përcaktuara qartë sepse kështu nuk ka marrëveshje. Ajo që ka thënë edhe lidershipi i PS është që ne duam të negociojmë me PD për gjërat e mëdha që i takojnë vendit. Sepse duam që jeta në Shqipëri të rritet në një standart më të lart. Pra ne duam të ndryshojmë gjërat në Shqipëri që të ketë një jetë europiane. Dhe në Evropë kështu diskutohet. Në Evropë forcat politike nuk vrasin njëri-tjetrin. Ne debatojmë, diskutojmë, përplasemi. Por jeta vazhdon.

 

 

 


Të fundit

Vrasja e Kudret Saliajt/ Djali: Mami më ka thënë do të mbys me litar, i kisha parë mesazhet

Detaje të reja dalin në dritë lidhur me ekzekutimin e Kudret Saliajt, i cili u vra nga vjehrri i...

Sekuestrohen 2.5 kg kokainë në Prishtinë, arrestohet një person

Një sasi kokaine është sekuestruar dhe një person është arrestuar në Prishtinë. Lajmin e ka bërë të ditur Ministri i Punëve të Brendshme të...

Rama dhe Varhelyi drejtojnë Samitin e liderëve të Ballkanit

Shqipëria është vendi që do të mbajë samitin e ardhshëm të Liderëve të Ballkanit Perëndimor, i cili do të zhvillohet më 10 qershor, në...

Vrasja në Shkodër/ Viktima sot do festonte ditëlindjen, autorit iu gjetën 6 shishe alkool në shtëpi

Dalin detaje të reja nga ngjarja makabër e regjistruar në Shkodër, ku vëllai ka vrarë motrën. Mësohet se viktima sot të festonte ditëlindjen, që...

Manastirliu: Sot priten 11.700 doza vaksinash

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka njoftuar sot ardhjen në Shqipëri të mijëra dozave vaksinash. Manastirliu shkruan se priten edhe 11 mijë...

Lajme të tjera

Web TV