Udhëtimet në BE/ Çfarë ndodh nëse vendoset si kusht vaksinimi? Zv. ministrja Tomini shpjegon ‘planin rezervë’

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Qeveria shqiptare e ka një “plan në sirtar”, nëse EMA nuk miraton vaksinat ruse dhe kineze dhe aplikon kushtin e vaksinimit për të udhëtuar drejt vendeve të BE-së.

Në rast se ky kusht do të jetë, atëherë Shqipëria do të arrijë marrëveshje ndërqeveritare për të favorizuar lëvizjen e udhëtarëve.

Kështu u shpreh në “Ditari” në A2, zëvendësministrja e Shëndetësisë Eugena Tomini, teksa theksoi se nuk do të ketë asnjë kusht për hyrjen në territorin shqiptar.

“Nga EMA janë duke u vlerësuar të dy vaksinat, kërkon një proces të detajuar dhe kërkon kohë dhe ky proces përshpejtohet në kuadër të pandemisë. Pa u miratuar nga BE nuk është i zbatueshëm, por nëse ndodh prioritet do te jenë vetëm ata që janë vaksinuar me Pfizer dhe AstraZeneca. Askush nuk do të donte të ndërpriste udhëtimet. Nuk mundet të vendoset një kufizim i tillë, nëse BE do jetë e dakordësuar për aplikimin e këtij kushti, do të ketë marrëveshje ndërqeveritare për të favorizuar procesin e lëvizjes së udhëtarëve. Shqipëria nuk ka asnjë kufizim për hyrjen e udhëtarëve dhe nuk do ketë kushte për hyrjen në territorin shqiptar”, tha Tomini.


Të fundit

Dita nis me diell por ja si do të ndryshojë moti pasdite

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm por që pritet...

Parcelat me hashash çojnë “shtetin” në Nikël, policia “blindon” vendin

Dhjetëra forca Policie kanë zbarkuar mëngjesin e sotëm në Nikël, për goditjen e paligjshmërisë në fushën e kultivimit të drogës. Dyshime për ekzistencën e...

Rama nis ditën me pamje nga bypass i Vlorës dhe bukuritë unike bregdetare

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me pamje nga bypass i Vlorës dhe bukuritë unike të qytetit bregdetar. Me këngën “Cover me...

Sot votohet në Kuvend/ Meta mund të bëhet Presidenti i parë i shkarkuar në historinë e shtetit shqiptar

Sot mund të jetë një ditë e rëndësishme për historinë politike të Shqipërisë. Ilir Meta mund të bëhet Presidenti i parë i shkarkuar ndonjëherë...

Në Vlorë ku gjen këngë me portokalle, por jo me palma

Nga Leonard Veizi -Ja Vlora. -Vlora çuna, Vlora. Për t’i dhënë një vlerë artistike regjisorët Kujtim Çashku e Piro Milkani, vendosën që kamionët tip ZIS, e shkronjën...

Lajme të tjera

Web TV