Rrezikoheshin disa vende, ja ku ranë mbetjet e raketës kineze

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Mbetjet e raketës së Kinës të cilat rrezikonin që të binin në zona të banuara, kanë rënë mëngjesin e kësaj të diele në oqeanin Indian.

Mediat bëjnë me dije se raketa kineze me shumicën e përbërësve që u shkatërruan ndërsa hynë në atmosferë ka rënë në perëndim të Maldiveve.

Autoritetet përkatëse në SHBA dhe Evropës kishin monitoruar rënien e pakontrolluar të raketës Long March-5b. Ndërkohë në orët e fundit të raketës ku ekspertët po monitoronin koordinatat për rënien e saj thuhej se mbeturinat mund të binin në një zonë të banuar, mes të cilave bënin pjesë shtete si New York, gjithë Afrika dhe Australia, Japonina, Spanja, Portugalia, Italia dhe Greqia.

Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Lloyd Austin është shprehur se Kina kishte qenë neglizhencë në lejimin e raketës nga orbita.

Sidoqoftë, ekspertët e hapësirës kishin parashikuar që shanset që dikush në të vërtetë të goditet nga një copë hedhurinë hapësinore ishin shumë të vogla, për shkak se një pjesë e madhe e sipërfaqes së Tokës është e mbuluar nga oqeani, dhe zona të mëdha toke janë të pabanuara.


Të fundit

Funar Fest, Balla: Këto festa i shërbejnë promovimit të bukurive natyrore të Elbasanit

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla i shoqëruar nga Kryetari i Bashkisë së Elbasanit, Gledian Llatja...

Pesë kandidatë u skualifikuan nga gara për kryetarin e PD/ Reagon Edit Harxhi: Basha u tregua besëprerë

Edit Harxhi e ka konsideruar një akt të rëndë skualifikimin nga gara për kreun e PD-së të 5 kandidatëve që shpallën kandidaturat për zgjedhjet...

Ish-ambasadori plas ‘bombën’: Pas Berishës, e ka radhën Meta! Ja ç’do të ndodhë me Presidentin

Ish-ambasadori i Shqipërisë në SHBA, Fatos Tarifa, ka hedhur akuza të forta në drejtim të presidentit Ilir Meta. Ai thotë se Meta i ka shpallur...

Analiza e Mero Baze: Berishës i kanë ngelur ende dy vetë!

Nga Mero Baze Disa kolegë të mi gazetarë, që u duhet të sigurojnë të ftuar për programet televizive të këtyre ditëve janë në hall. Gjithnjë...

Veliaj publikon foton e bukur me familjen: Hera e parë e Kajan në Butrint, e paharrueshme

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, bashkëshortja e tij Ajola Xoxa dhe djali i tyre Kajan të shtunën e kaluan në Butrint. Veliaj ndau me ndjekësit...

Lajme të tjera

Web TV