Përballja Meta-Rama/ Nis seanca në Kushtetuese, përfaqësuesja e qeverisë: Presidenti refuzoi ta…

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gjykata Kushtetuese ka nisur seancën për kërkesën e Këshillit të Ministrave për mosdekretimin e Gent Cakajt dy vite më parë nga Presidenti Meta, raporton gazetarja Klodiana Lala.

Seanca drejtohet nga kryetarja Vitore Tusha kurse Elsa Toska është relatore.

Sipas përfaqësueses së Këshillit të Ministrave, Elira Koka, Meta refuzoi dekretimin jashtë çdolloj kompetence.

Sipas saj, Presidenti cënoi rënë parimet e parlamentarizmit. Për Kokonën, Meta nuk kishte tagër për të refuzuar dekretimin e Cakajt dhe Ramës nga ana tjetër nuk i mbeti asnjë hapësirë tjetër veçse të propozonte veten.

‘’ Presidenti refuzoi dekretimin jashtë cdo lloj competence, jashtë çdo competence që I jep Kushtetuta dhe cënoi rëndë parimet e parlamentarizmit

Kërkesa ka si qëllim rregullimin e mosmarrëveshjes së krijuar në rastin konkret.

Ekziston një konflikt midis këtyre pushteteve. i shkaktuar me sjellje të qarta të të dyja palëve. Ku presidenti refuzon, kryen verifikime, të cilat nuk janë në kompetencë të tij.

Kryeministri nuk pranoi refuzimin, por propozoi veten, për të zgjidhur situatën e krijuar, pasi presidenti nuk la asnjë hapësirë tjetër.

Kryerja e verifikimeve për një afat 10 ditor dhe dhënia e një mendimi për kandidatin, janë atribute që i përkasin Kuvendit, por Presidenti i mori këto atribute duke penguar Kuvendin

Presidenti tagër kushtetues për të bërë vleresim të emrit që propozohet për Ministër, por as tagër për të refuzuar dekretimin. Të drejtën për trë vlerësuar kandidatin e ka vetëm Kuvendi dhe smund ta ketë presidenti. Presidenti ka rol formal dhe solemn.

Ilir Meta i lejoi vetes të shprehet përmes një shkrese duke vepruar në një formë tjetër që parashikon kushtetuta, sikurse është dekreti.’- tha Elira Kokona.


Të fundit

Plagoset një person në Berat, sapo ishte kthyer nga Anglia

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur këtë mbrëmje në fshatin poshnje, në Urën Vajgurore. Nga të dhënat e para,...

E ndaluan për kontroll, shqiptari “tërbohet” dhe plagos policin

Policia italiane ka arrestuar një 32-vjeçar shqiptar në Santeramo, pasi akuzohet për trafikim të lëndëve narkotike. Mësohet se shqiptari me të kuptuar se po ndalohej...

Lulzim Basha dorëzon formularin e kandidimit për kreun e Partisë Demokratike, ja “rivalët”

Kryedemokrati Lulzim Basha, ka dorëzuar formularin e kandidimit për zgjedhjet e brendshme të 13 Qershorit, për kreun e forcës politike që ai drejton. Aktualisht për...

Protestë kundër përdhunimeve në Rrëshen

“Heshtja përdhunon sërish”. Të rinjtë e Rrëshenit por jo vetëm kanë dalë gjatë ditës së sotme për të protestuar për ngjarjen e rëndë, atë...

Përdhunimi i të miturës në Mirditë, Braçe: Duhet ‘vrarë’ ky…

Përdhunimi i 15-vjeçares në Mirditë nga 5 persona ka sjellë reagime dhe protestat në mbështetje të saj dhe të gjithë grave e vajzave duke...

Lajme të tjera

Web TV