I’u përhap silikoni në trup, pas implantit të gjoksit qindra gra që vuanin nga kanceri hodhën në gjyq kompaninë 

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pas dhjetë vitesh luftë në dyert e Gjykatave drejtësia më në fund është vendosur për më shumë se 2.500 gra. Gjykata franceze e apelit ka vendosur që të gjitha këto gra të cilat ishin viktima të skandalit të implantit të gjoksit “PIP” do të kompesohen.

Gjithashtu gjykata mbështeti dhe vendimin e mëparshëm ku u konstatua se kompania gjermane TUV Rheinland kishte neglizhuar procesin dhe kishte shpërndarë çertefikata sigurie për implantet e gabuara.

Jan Spivey, një nga gratë e cila iu nënshtrua implanteve PIP pasi bëri një mastektomi për shkak të kancerit të gjirit tha se ishte “e lumtur dhe e rraskapitur”.

“Ne kemi qenë brenda dhe jashtë gjykatës dhe kjo ka qenë vërtet e vështirë për ne. Ne kemi probleme shëndetësore dhe gjithashtu kemi shumë përgjegjësi të tjera. Ka qenjë një udhëtim shumë i gjatë”, tha Spivey.

Pas bëri implantet Jan shfaqi dhimbje të nyjeve dhe kishte lodhje, mirëpo pasi i’u hoqën rezultoi se silikoni kishte rrjedhur në trupin e saj.


Të fundit

Shpërthen e shkrumbohet nga flakët anija, ka të lënduar (VIDEO)

Një anije, e cila po udhëtonte nga India për në Sri Lanka, ka shpërthyer. Mediat e huaja shkruajnë se ajo...

Ndryshojnë pyetjet e maturës, nuk do të jenë vetëm me alternativa

Testet e maturës shtetërore janë hartuar nga specialistët e qendrës së shërbimeve arsimore dhe janë gati që rreth 34 mijë maturantë t’i zhvillojnë ato...

Brenda dhomave brutale të torturave të Lukashenkos, ku protestuesit rrihen derisa të vdesin

Gazetari Roman Protasevich dyshohet se është torturuar pasi u rrëmbye gjatë një fluturimi mbi Ryanair mbi hapësirën ajrore Bjelloruse të dielën. Vetë 26-vjeçari kishte...

Manastirliu në Elbasan: Pediatria e re, një investim i shumëpritur për të gjithë rajonin

Ministria e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka ndjekur nga afër investimet në pediatrinë e Elbasanit. Ajo çfarë do t’i shtohet këtij spitali është një pavion...

Ndahet nga jeta në moshën 81-vjeçare njeriu i parë i vaksinuar për Covid-19 në botë

William Shakespeare, njeriu i parë në botë që iu injektua një vaksinë e aprovuar për koronavirusin në botë, është ndarë nga jeta në moshën...

Lajme të tjera

Web TV