Rrufetë e Uashingtonit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Sebi Alla

 

Kushdo që mund ta mendonte më parë do quhej i marrë, ose një ëndërrues dashakeq ndaj “njeriut më të fuqishëm” politik në vend, për tre dekada radhazi. Por ja që një rrufe vjen nga Uashingtoni me shkarkesë në Tiranë, për të kuptuar më shumë sesa ofron një akt.

Ish-presidenti dhe ish-kryeministri Sali Berisha u shpall “non grata” nga SHBA, i dyshuar për ‘korrupsion madhor’ dhe ‘minues i proceseve demokratike’. Disa nuk janë në gjendje ende ta besojnë se kjo ndodhi, të tjerë që Berishën e kanë pasur gjithnjë kundërshtar po festojnë. Por kambanat nuk mund të pushojë vetëm me një lëkundje litari. Ato lajmërojnë të tjerë individë të fuqishëm politik që do përfundojnë me një damkë fort të zezë.

Në fakt, askush nga ata që janë ngjyer shumë, apo më pak se shumë në afera korruptive, nuk duhet të lumturohen apo hidhërohen, sepse “asgjë nuk harrohet” edhe pse kalon kohë, shumë kohë nga fuqizimi i disa personazheve që mburren me arritje, por lanë pas shkatërrim. Koha shkon, por jo këta individë fuqiplotë… Të lindurit në në vigjilje të rënies së sistemit komunist sot kanë lindur dhe po rrisin fëmijë me po të njëjtët personazhe politike që rrëzohen e riciklohen, si përbindësha që nuk “lëpijnë plagët” e vetes, por ushqehen me plagët e qytetarëve.

Berisha nuk do jetë i vetmi, të paktën ky është një perceptim disi masiv tek qytetarët, ose të shpresojnë të mos jetë i tillë. Peshorja e fajeve që rëndon mbi një popullsi, anon herë në një krah e herë në një tjetër. Përjashtim përbën vetëm koha, çasti dhe “statusi” në të cilën ndodhen. Sa janë në pushtet e quajnë veten të plotfuqishëm, duke shkuar edhe në haluçinacione se janë të përzgjedhurit e Perëndisë që edhe kur bëjnë zullume, e ka shkruar Ai lart…

Lexo edhe :  Beteja e Kretës, shumë e shtrenjtë për Hitlerin dhe Churchillin

Por për disa vende të mëdha, harresa nuk është për tre ditë si këtu në kallamishten tonë ngaku nuk po dalim, por presin dhe “kujtohen” edhe pas tre dekadash. Ajo që volitet për sot e në vijim është vetëm popullsia që “korrupsionin” as në ëndërr se ka parë, të mos përzihet në tifozllëk dhe etiketim për një kah, sepse rrufetë mund të nisen sërish nga Uashingtoni dhe nuk dihet ku do bien, sigurisht jo tek qytetarët e mirë.


Të fundit

I dehuri konfliktohet me familjarët në Korçë, vetëplagoset me thikë në bark

Një konflikt ka ndodhur këtë pasdite në një familje në Korçë, ku për pasojë është plagosur me mjet prerës...

Tha se e dhunuan në polici, dalin pamjet kur marokeni rrihet barbarisht nga dy kamarierë në Durrës (Video)

Mediat kanë siguruar pamjet e dhunës së dy kamarierëve të një lokali në lagjen nr.6 në Durrës, ndaj një shtetasi maroken i identifikuar si...

Pazare për prona/ Deputetit shqiptar i dalin mesazhet që shkëmbente në Kuvend (Foto)

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, gjatë seancës së djeshme në Kuvendin e Kosovës është fotografuar teksa shkëmbente mesazhe për pazar të tokave. Në disa...

Varej nga ballkoni për t’iu fshehur gruas/ MC Kevin ra për vdekje pas ‘maratonës’ së drogave e seksit

Këngëtari brazilian MC Kevin mund të ketë rënë për vdekje nga ballkoni i dhomës së tij të hotelit prej influencës së drogave të shumta...

Trafik droge/ Shoqërohen në Polici djali dhe kushëriri i Saimir Taullaut

Janë shoqëruar në polici djali dhe kushëriri i Saimir Taullaut. Nuk dihen ende arsyet e shoqërimit të tyre në Polici. Nga ana tjetër ata janë...

Lajme të tjera

Web TV