Sa kushton dhe kush do ta paguajë avokatin francez? Berisha i shmanget dy herë pyetjes së gazetarëve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pas shpalljes ‘non grata’ nga SHBA, Sali Berisha doli ditën e sotme në një konferencë për mediat ku deklaroi se do të padisë në Francë Sekretarin Amerikan të Shtetit, Antony Blinken.

Ai u shpreh se grupi parlamentar i PD-së nuk ka lidhje me këtë çështje, duke shtuar se është ai që do të vendosë në vend dinjitetin e tij dhe se shpalljen “non-grata” nga SHBA ndaj tij dhe familjes e konsideron cënim të dinjitetit.

Më tej ish-kryeministri tha se familjarët, njësoj si ai kanë respektuar ligjet e vendit. “Ka tetë vite akuza dhe asnjë proces, asnjë padi penale. Përse? Sepse nuk kanë prova, gjithmonë i kam respektuar ligjet. Unë thash se do t’i drejtohem gjykatës dhe besoj se nuk duhet të flas më për këtë çështje”, u shpreh ish-kryeministri.

“Dinjiteti i njeriut është thelbi i njeriut të lirë. Jam përpjekur gjithë jetën ta ruaj”, tha Berisha, i ciil mohoi qw familjarwt e tij tw jenw pwrfshirw nw afera korruptive.


Të fundit

“Defender Europe 2021” zbarkon në Tiranë, ceremonia bën bashkë Metën, Ramën dhe ambasadoren amerikane

Forcat e NATO-s të cilët ndodhen në Shqipëri në kuadër të stërvitjes së armatosur “Defeder Europe 21”, kanë zbarkuar...

Berisha ‘non grata’ në SHBA, Soreca: Vendim i qeverisë amerikane, ne e respektojmë

Ambasadori i BE-së Lugi Soreca nuk ka dashur të komentojë vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit për ish-kryeministrin Sali Berisha, i cili u shpall...

U gjet i vdekur në Elbasan/ Viktima me damarë të prerë, ja vendi ku ishte hedhur

Është ende i paidentifikuar viktima që u gjet në mes të rrugës në një nga lagjet e njohura të Elbasanit. Raportohet se nga këqyrja...

Balla, Klosi dhe Soreca me biçikletë në Stëblevë

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla bashkë me ministrin Blendi Klosi të shoqëruar nga ambasadori i BE Luigi Soreca kanë përshkuar...

Përfaqësoi Zvicrën në Eurovision/ Gjon Muharremaj feston me simbolin e shqiponjës

Gjon Muharremaj, konkurrenti i Zvicrës në Eurovision i cili është me origjinë shqiptare ka zgjedhuur një formë mjaft të veçantë për të festuar në...

Lajme të tjera

Web TV