U shkëput kabina e teleferikut/ Rëndohet bilanci i viktimave në Itali, ndërron jetë në spital fëmija 9-vjeçar (Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ka marrë të tjera përmasa tragjedia e ndodhur sot në Itali ku ka shkuar në 14 numri i viktimave pas shkëputjes së një kabine teleferiku. Fatkeqësisht mediat italiane raportojnë se ka ndërruar jetë edhe djali 9-vjeçar në spitalin e Torinos.

I mituri kishte pësuar fraktura të rënda në trup dhe ishte dërguar me helikopter në spitalin Regina Margherita. Mësohet se në kabinën e teleferikut ndodheshin 15 persona, prej të cilëve kanë ndërruar jetë 14 persona, ndërsa ndodhet në gjendje të rëndë edhe një 5-vjeçar.

Ky i fundit ka pësuar trauma torako-abdominale dhe fraktura në gjymtyrët e poshtëm. Një tjetër fëmijë vetëm dy vjeç konfirmohet të jetë mes viktimave. “Ne bëmë gjithçka që qe e mundur, por pas tentativave për ta mbajtur në jetë, ai nuk ia doli”, tha drejtori i spitalit lidhur me 9-vjeçarin që ndërroi jetë së fundmi.

Kabina e teleferikut i shkëput papritur duke u rrëzuar mesditën e sotme rreth orës 13:00. Shkaqet ende mbeten të panjohura, por dyshohet se ngjarja ka ndodhur për shkak të shkëputjes së kavos mbajtëse, rreth 300 metra larg pikës së mbërritjes.

Teleferiku ndodhej në një lartësi 1491 metra. Shëtitja me teleferik po kryhej në një nga zonat më të populluara për turistët ku i gjithë udhëtimi zgjat 20 minuta.

Teleferiku Stresa Mottarone merr turistë dhe vendas nga qyteti i famshëm i Stresa, në liqenin Maggiore, me gati 1500 metra mbi nivelin e detit deri në majën e malit Mottarone.

“Aksident i rëndë në teleferikun Stresa- Mottarone. Shpëtimi alpin, dhe ekipet e tjera të shpëtimit në vend. Dy ambulanca me helikopter ndërhynë”, tha shërbimi kombëtar i shpëtimit alpin në Twitter.

Kabina u shemb në një zonë të pyllëzuar dhe të papërshkueshme, ku operacionet e shpëtimit nuk janë të lehta, në një nga pikat më të larta të impiantit. Sipas dëshimtarëve: “Kabina nisi të lëvizte shumë shpejt dhe më pas ajo ra”.

Lexo edhe :  I maskuar dhe me bidon benzine në dorë, shihni lëvizjet e autorit që i vuri flakën lokalit në Myslym Shyr (Video)


Të fundit

U shkëput kabina e teleferikut/ Rëndohet bilanci i viktimave në Itali, ndërron jetë në spital fëmija 9-vjeçar (Video)

Ka marrë të tjera përmasa tragjedia e ndodhur sot në Itali ku ka shkuar në 14 numri i viktimave...

Funar Fest, Balla: Këto festa i shërbejnë promovimit të bukurive natyrore të Elbasanit

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla i shoqëruar nga Kryetari i Bashkisë së Elbasanit, Gledian Llatja ishte sot në festën e...

Pesë kandidatë u skualifikuan nga gara për kryetarin e PD/ Reagon Edit Harxhi: Basha u tregua besëprerë

Edit Harxhi e ka konsideruar një akt të rëndë skualifikimin nga gara për kreun e PD-së të 5 kandidatëve që shpallën kandidaturat për zgjedhjet...

Ish-ambasadori plas ‘bombën’: Pas Berishës, e ka radhën Meta! Ja ç’do të ndodhë me Presidentin

Ish-ambasadori i Shqipërisë në SHBA, Fatos Tarifa, ka hedhur akuza të forta në drejtim të presidentit Ilir Meta. Ai thotë se Meta i ka shpallur...

Analiza e Mero Baze: Berishës i kanë ngelur ende dy vetë!

Nga Mero Baze Disa kolegë të mi gazetarë, që u duhet të sigurojnë të ftuar për programet televizive të këtyre ditëve janë në hall. Gjithnjë...

Lajme të tjera

Web TV