Bëri simbolin e shqiponjës në “Eurovision”, serbët sulmojnë Gjon Muharremajn

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gjon Muharremaj, i njohur me emrin e artit Gjon’s Tears, përfaqësonte Zvicrën në këtë edicion të “Eurovision”, ku arriti që të zinte vendin e tretë.

Këngëtari shqiptar gjithashtu mori edhe vëmendje të madhe nga mediat evropiane, të cilat e përgëzuan për performancën dinjitoze. Por nuk ka patur mbështetje nga mediat serbe, të cilat e kanë sulmuar artistin me artikujt e komentet negative. Kjo për shkak se Gjoni bëri simbolin e shqiponjës kur Shqipëria i dha 12 pikë.

Sipas tyre, ky ishte një provokim, e madje një skandal. Me këtë gjest ai tërhoqi mbi vete zemërimin e serbëve, shkruan portali kroat i lajmeve “24sata”. Ndërkohë edhe njerëzit në rrjetet sociale drejtuan një mori sharjesh ndaj artistit duke kërkuar diskualifikim e tij.

Gjon’s Tears arriti të marrë vendin e parë nga juritë profesionale por kur u bashkuan me votat e publikut Italia përmbysi rezultatin duke kaluar e para. Franca e dyta dhe në vendin e tretë Zvicra.

Kujtojmë se gjatë një interviste të dhënë kohë më parë për “ABC e Pasdites”, djaloshi shqiptar kishte treguar se ka pasur dëshirën që të përfaqësonte Shqipërinë, por organizatorët e Festivalit të Këngës e kanë lënë jashtë pasi ishin plotësuar vendet.

“Më kërkoi këngën për 4 ditë. Edhe ishte hajde apliko dhe pastaj më thirri disa ditë më vonë dhe më tha “Më fal Gjon, jeni 22 kandidatë dhe janë 20 vende. Më fal që nuk të thashë më herët, kemi ardhur shumë vonë tek ty, kënga është frëngjisht. Po ça është edhe më e çuditshme më tha do vish si i ftuar në Festival dhe nuk më ftoj, por s’ka problem”.


Të fundit

Bëri simbolin e shqiponjës në “Eurovision”, serbët sulmojnë Gjon Muharremajn

Gjon Muharremaj, i njohur me emrin e artit Gjon’s Tears, përfaqësonte Zvicrën në këtë edicion të “Eurovision”, ku arriti...

Çmenduri në Durrës/ 44 vjeçari lëvizte me kallashnikov poshtë xhupit nëpër qytet, arrestohet nga policia (Emri)

Një 44 vjeçar është arrestuar nga policia në qytetin e Durrësit pasi lëvizte i armatosur me kallashnikov. Bëhet me dije se Alban Ramadani e mbante...

“Ruhuni nga Covid dhe nga virozat, vaksinohuni”/ Tritan Kalo: Jemi në kilometrat e fundit të daljes nga tuneli

Doktori i njohur Tritan Kalo përmes një mesazhi në rrjetet sociale shprehet se jemi pranë mposhtjes së Covid në Shqipëri. “Të gjithë së bashku me...

I dënuar më parë në Itali, Gjykata e Elbasanit dënon me 5 vite burg pjesëtari i një grupi kriminal

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan ka pranuar kërkesën e Prokurorisë Elbasan duke deklaruar fajtor dhe duke e dënuar me 5 vite Elton Kilën, i...

Rama inspekton procesin e punimeve të rindërtimit në Manzë: Do të ndërtohen 224 apartamente

Edhe Manza është një tjetër kantier i hapur ku punimet vijojnë me ritme të larta në mënyrë që të gjithë banorët e goditur nga...

Lajme të tjera

Web TV